Politycy chodzą w przyłbicach, a Polakom chcą zabronić

Politycy chodzą w przyłbicach, a Polakom chcą zabronić

Co za tupet! Minister zdrowia Adam Niedzielski (48 l.) poucza Polaków, że popularne przyłbice nie chronią dobrze przed koronawirusem. – Z przyłbicami to na Grunwald zapraszamy – powiedział.

Minister zdrowia potwierdził, że rząd zamierza zmienić zasady dot. zakrywania nosa i ust. – Jak to kiedyś powiedział bardzo zgrabnie pan prof. Krzysztof Simon, z przyłbicami to na Grunwald zapraszamy, a do ochrony przed chorobą to trzeba stosować maseczki. I takie będzie zalecenie ostre, natomiast co do rodzaju maseczki – tutaj nie chcemy wprowadzić takiego twardego regulacyjnego podejścia – stwierdził Niedzielski.

Jeśli myśli, że porównywanie Polaków do uczestników bitwy, która rozegrała się w XV wieku, jest dowcipne, to się grubo myli. Prawie rok zajęło politykom odkrycie, że nic tak nie chroni przez zarazą jak maseczki higieniczne. A byli i tacy, którzy twierdzili, że te są w ogóle niepotrzebne. Dziś po raz kolejny zmieniają zdanie.

Jeśli jednak chcą obywatelom pozdejmować przyłbice, to muszą zacząć od siebie. Fakt sprawdził i wielu wybrańców narodu właśnie w ten sposób zabezpiecza się w czasie pracy w Sejmie. Wśród miłośników przyłbic znajdziemy też przedstawicieli wierchuszki partii rządzącej, m.in. szefa klubu parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego (72 l.) i byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego (71 l.).

– Przyłbice są do niczego, zakaża się innych, wystarczy kaszlnąć i zarazki wydostają się na zewnątrz – wyjaśnia epidemiolog, doktor Krzysztof Kuszewski (81 l.). Dziwne, że rządzący nie wiedzieli tego wcześniej.

Rekomendacje WHO i ECDC

Światowa Organizacja Zdrowia wciąż zaleca noszenie maseczek chirurgicznych lub medycznych jedynie personelowi medycznemu, osobom chorym na COVID-19, a także osobom z objawami tej choroby. Ponadto takie maseczki, według rekomendacji WHO, powinny nosić osoby powyżej 60. roku życia oraz osoby przewlekłe chore. Dla pozostałej części populacji zalecane są maseczki materiałowe, najlepiej wykonane z trzech warstw.

Z kolei zalecenie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC – red.) mówi jedynie o noszeniu maseczek, gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu społecznego, ale nie precyzje, o jaki rodzaj maseczek chodzi.

fakt.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*