Nie ma Polaków wśród architektów nowej Europy. Bruksela twierdzi, że nikt się nie zgłosił

Nie ma Polaków wśród architektów nowej Europy. Bruksela twierdzi, że nikt się nie zgłosił

Nowy Bauhaus to projekt budowy zielonej i zrównoważonej Europy przyszłości. Na razie nie ma w nim polskich architektów i designerów – bo podobno nikogo nie zgłosiliśmy. To nieprawda – oponują polskie organizacje.

O sprawie braku Polaków i homeopatycznego wręcz udziału osób z Europy Środkowo-Wschodniej pisze „Rzeczpospolita”. Nowy Bauhaus to inicjatywa, której celem jest wykorzystanie potencjału architektów i designerów do budowy zielonej i zrównoważonej przestrzeni w Europie.

Nawiązuje wprost do przedwojennej, niemieckiej szkoły projektowania, designu i wzornictwa przemysłowego – prostej, oszczędnej w formie i funkcjonalnej. Bauhaus łączył sztukę z rzemiosłem, wręcz stawiając je na równi.

Z obecnym nowym Bauhausem, ideą paneuropejską jest jednak pewien problem – nie ma w nim Polaków. Komisja Europejska wzięła się za organizowanie okrągłego stołu, czyli gremium ekspertów, którzy mieliby się zająć budową nowego ładu.

Z informacji uzyskanych nieoficjalnie przez „Rzeczpospolitą” wynika, że w gronie architektów, designerów i innego rodzaju ekspertów może zabraknąć Polaków. Na żadnym z etapów kwalifikowania do gremium doradców ds. budowy nowego Bauhausu Komisja Europejska nie brała pod uwagę polskich kandydatur. Rzekomo ich nie było.

„Rp” sprawdziło jednak, że polskie przedstawicielstwo KE wysłało do centrali propozycję trzech nazwisk. Co się stało z ich kandydaturami? Nie wiadomo.

Problem jest szerszy: „Rp” pisze, że na liście kandydatów zdecydowanie przeważają kandydatury z zachodniej Europy. Jest ośmiu Niemców, sześciu Brytyjczyków (choć Wielka Brytania jest już poza UE), po cztery osoby z Belgii i Włoch. Z całej Europy Środkowo-Wschodniej są tylko cztery nazwiska.

money.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*