Nord Stream 2. USA gotowe do zniesienia sankcji?

Nord Stream 2. USA gotowe do zniesienia sankcji?

Nowa administracja USA gotowa jest pod pewnymi warunkami znieść sankcje wobec gazociągu Nord Stream 2 – twierdzi dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”.

Według dziennikarzy „Handelsblattu” Waszyngton oczekuje od Berlina propozycji kompromisu. „Niemcy muszą położyć na stole pakiet rozwiązań”, w przeciwnym razie nie uda się rozwiązać konfliktu – tymi słowami „Handelblatt” cytuje wysokiego rangą urzędnika USA.

Jednym z elementów kompromisu mogłoby być zastosowanie mechanizmu, który blokowałby przesyłanie gazu przez Nord Stream 2  w przypadku zmniejszenia dostaw przez Ukrainę. Waszyngton uważa też za konieczną renegocjację rosyjsko-ukraińskiej umowy gazowej.

Poproszony o komentarz rzecznik ambasady USA w Berlinie powiedział, że amerykańskie zastrzeżenia wobec budowy gazociągu są doskonale znane, ale USA gotowe są do rozmów, które mogłyby rozwiać „te czy inne wątpliwości”.

Stany Zjednoczone nałożyły w czasie prezydentury Donalda Trumpa sankcje na przedsiębiorstwa uczestniczące w budowie nowego gazociągu. Sankcje popierają zarówno Demokraci, jak i Republikanie. W ich opinii Niemcy i Europa zbyt uzależniają się do rosyjskiego gazu. Przeciwnicy Nord Stream 2, który omija Ukrainę, podkreślają, że może on ułatwić szantażowanie Kijowa. Moskwa w przeszłości stosowała ograniczenia w dostawie gazu jako środek nacisku na Ukrainę. Możliwości szantażu były jednak ograniczone, ponieważ gazociągiem przez Ukrainę dostarczany był także gaz do Niemiec.

Polska i kraje bałtyckie od wielu lat sprzeciwiają się budowie Nord Stream 2. Ostatnio do grona przeciwników projektu dołączyła Francja.      

Niemiecki rząd obstaje przy budowie gazociągu, uzasadniając to względami ekonomicznymi. Nord Stream 2 gotowy jest w ponad 90 procentach.

dw.com

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*