Kraje Grupy Wyszehradzkiej wspólnie zakupią amunicję do celów ćwiczebnych

Kraje Grupy Wyszehradzkiej wspólnie zakupią amunicję do celów ćwiczebnych

Czeskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek, że kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4), czyli Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, wspólnie kupią około 300 tys. sztuk ćwiczebnej amunicji. Ma to być pierwsze w historii Grupy wspólne zamówienie uzbrojenia.

Czeskie ministerstwo obrony, które prowadzi projekt wspólnego zakupu amunicji, poinformowało na stronie internetowej, że kontrakt wyniesie około 10 milionów koron, czyli około 4 milionów euro. Rzecznik czeskiego resortu obrony Jan Pejszek podkreślił, że zakup zapoczątkuje bliższą współpracę krajów V4 w tej dziedzinie.

„Po 30 latach istnienia V4 w końcu dokonujemy pierwszego wspólnego zakupu w obszarze obrony. Przestaliśmy wymyślać nierealistyczne projekty i zgodziliśmy się na zakup amunicji do celów ćwiczebnych” – napisał na Twitterze minister obrony Lubomir Metnar.

Rozmowy o wspólnych zakupach uzbrojenia dla sił zbrojnych krajów V4 trwają od lat. Jesienią 2019 r., gdy Czechy przewodziły Grupie Wyszehradzkiej, zapowiedziano, że siły zbrojne jej krajów członkowskich będą wspólnie próbowały kupować amunicję. Strona czeska prowadziła projekt po przekazaniu latem 2020 r. prezydencji w Grupie Polsce. Według Pejszka zakup ma dotyczyć nabojów ćwiczebnych („ślepaków”) do broni strzeleckiej 9×19 FX Marking Cartridge Red oraz 9×19 nabojów FX Marking Blue. Transakcja ma zostać zawarta poprzez Agencję Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA).

Łącznie kraje V4 chcą kupić ponad 300 tysięcy sztuk amunicji. Pejszek uważa, że ostateczna cena transakcji będzie zależeć od wyniku przetargu i będzie kształtować się wokół 10 milionów koron.

„Nie jest to wysoka kwota, ale bierzemy pod uwagę fakt, że kraje V4 zgodziły się na pierwszy wspólny zakup. Traktujemy to jako projekt pilotażowy, który powinien w przyszłości przynieść współpracę opiewającą na wyższe kwoty” – dodał.

WNP.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*