Brytyjski dziennik użył zwrotu sugerującego, że Sobibór był polskim obozem

Sobibór był polskim obozem

„Daily Mail”, popularny brytyjski dziennik, napisał o sprawie odnalezienia czterech metalowych tabliczek indentyfikacyjnych należących do dzieci zamordowanych w obozie zagłady w Sobiborze. W tekście użyto sformułowania sugerującego, że obóz należał do Polski, a nie do nazistowskich Niemiec.

„Identyfikatory czworga dzieci w wieku od 6 do 12 lat, zamordowanych w czasie Holokaustu, zostały odkryte podczas wykopalisk w nazistowskim obozie śmierci w polskim Sobiborze” – głosi tytuł artykułu, zaś na jego początku znajduje się zdanie: „Około 250 tys. Żydów zostało zabitych w nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze, znajdującym się w Polsce, a wykopaliska na tym terenie ujawniły, że w czasie Holokaustu zginęło tam również co najmniej czworo dzieci”.

W dalszej części artykułu oraz w znajdującej się obok ramce z kontekstem historycznym wyjaśniono jednak, że Polska była wówczas okupowana przez Niemcy. „Obóz zagłady został zbudowany na terenie okupowanej przez Niemców Polski w marcu 1942 roku, otwarty w maju tego samego roku i działał do października 1943 roku” – napisano w artykule, zaś we wspomnianej ramce: „Nazwa obozu zagłady w Sobiborze pochodzi od najbliższej stacji kolejowej w okupowanej przez nazistów Polsce. (…) Był on częścią Akcji Reinhardt – najbardziej krwawej fazy Holokaustu w okupowanej przez Niemców Polsce”.

Artykuł na stronie internetowej „Daily Mail” ukazał się we wtorek wieczorem, w przededniu Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, zaś w piątek był edytowany.

INTERIA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*