Ukraina: dalszy spadek notowań prezydenta i partii rządzącej

Styczniowy sondaż Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS) wykazał dalszy spadek popularności prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oraz związanej z nim partii Sługa Narodu.

Gdyby wybory prezydenckie na Ukrainie odbyły się pod koniec stycznia br., w pierwszej turze zwyciężyłby urzędujący prezydent Wołodymyr Zełenski – wynika z najnowszego sondażu KMIS. Głosowanie na Zełenskiego zadeklarowało prawie 20 proc. zdecydowanych ankietowanych. To o ponad 7 proc. mniej niż podobnym sondażu KMIS z grudnia ub. roku.

Drugie miejsce w sondażu prezydenckim zajął były prezydent Petro Poroszenko, na którego mogłoby zagłosować prawie 16 proc. zdecydowanych wyborców. Na kolejnych miejscach znaleźli się była premier Julia Tymoszenko (prawie 12 proc.) i jeden z liderów prorosyjskiej Opozycyjnej Platformy-Za Życiem (OPZŻ) Jurij Bojko (11 proc.). Co ciekawe, stosunkowo niska pozycja Bojki wynika z obecności w sondażu innego polityka OPZŻ Wiktora Medwedczuka (7,5 proc.). Przed miesiącem, gdy Medwedczuka nie uwzględniono w sondażu, głosowanie na Bojkę zadeklarowało prawie 21 proc. ankietowanych, co dało mu drugie miejsce po Zełenskim.

Gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzyli się Zełenski i Poroszenko, Zełenski mógłby liczyć na poparcie 55 proc. wyborców, przy 45 proc. głosów dla byłego prezydenta. Na uwagę zwraca poziom niezdecydowanych na poziomie 45 proc. Co ciekawe, gdyby do drugiej tury przeszli Poroszenko i Bojko, były prezydent przegrałby z politykiem OPZŻ stosunkiem głosów 47:53.

Spadek poparcia dla rządzących widać także w rankingu partii politycznych. Rządząca partia Sługa Narodu znalazła się dopiero na czwartym miejscu (11,2 proc. wskazań osób zdecydowanych). Gdyby wybory parlamentarne na Ukrainie odbyły się pod koniec stycznia, wygrałaby je OPZŻ (20,7 proc.). Na podium znalazłyby się jeszcze Europejska Solidarność Poroszenki (15,3 proc.) i  Batkiwszczyna  Julii Tymoszenko (12,6 proc.). Na dalszych miejscach były:  Syła i czest’  (8,3 proc.),  Hołos  (5,6 proc.) i Ukraińska strategia Hrojsmana (5,3 proc.). Najbliżej przekroczenia progu wyborczego byłaby partia znanego emigracyjnego blogera Anatolija Szarija (Partia Szarija) z 4,6 proc.

W porównaniu z grudniowym sondażem KMIS partia Sługa Narodu straciła prawie 10 pkt. procentowych.

Sondaż został przeprowadzony 22 stycznia 2021 roku przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii drogą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na losowej reprezentatywnej próbie 1005 dorosłych respondentów mieszkających we wszystkich regionach Ukrainy (z wyjątkiem Krymu oraz części obwodów donieckiego i ługańskiego).

CZYTAJ TAKŻE:  Ukraina: antymajdanowa i prorosyjska partia liderem w sondażach  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*