Grupa Orlen uruchomiła na Podkarpaciu pierwszą własną kopalnię gazu ziemnego

„Na podkarpaciu Grupa ORLEN uruchomiła pierwszą w historii firmy własną kopalnię gazu ziemnego Bystrowice. Do systemu przesyłowego trafiło już ponad 2 mln m³ surowca, z nowego złoża. Jeszcze w tym roku, w ramach koncesji na Podkarpaciu, planowane są kolejne odwierty ​poszukiwawcze” – podał we wtorek PKN Orlen.

E nergetyka zeroemisyjna, wspierana stabilizującymi aktywami gazowymi, będzie fundamentem długofalowej transformacji Grupy ORLEN. W strategii ORLEN2030 uwzględniliśmy konsekwentny rozwój własnych złóż gazowych, które w perspektywie dekady będą zaspokajać 20% naszego zapotrzebowania. Uruchomienie kopalni gazu Bystrowice jest ważnym krokiem przybliżającym nas do tego celu. Dotychczas w Polsce wydobywaliśmy gaz wspólnie z naszymi  partnerami, dziś mamy już doświadczenie i kompetencje, które pozwalają nam na samodzielne poszukiwania i eksploatację złóż  – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, cytowany w komunikacie.

Uruchomiliśmy pierwszą własną kopalnię gazu ziemnego w Bystrowicach na Podkarpaciu. Będzie to istotne paliwo wspierające nasze odnawialne źródła energii📰   https://t.co/R9ygaV7TcG    pic.twitter.com/JoQphHbOW7   — ORLEN (@PKN_ORLEN)  January 19, 2021  

Zobacz także:  Orlen będzie właścicielem gazet  

Koncern przypomina, że w grudniu 2020 roku w ramach testu produkcyjnego spółka ORLEN Upstream uruchomiła wydobycie gazu ziemnego ze złoża Bystrowice. Kopalnia jest aktualnie na etapie prób rozruchowych. Formalne zakończenie budowy nastąpi po ich zakończeniu i otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie. Test produkcyjny prowadzony w ramach etapu rozpoznawania złoża ma za zadanie określenie zasobów gazu ziemnego.

Złoże gazu ziemnego Bystrowice zostało odkryte w październiku 2018 roku dzięki zastosowaniu najnowszych technik wykonywania zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych – przypomina PKN Orlen. Dzięki zastosowaniu selektywnego uzbrojenia wgłębnego udostępnione zostały po dwa horyzonty w każdym z odwiertów – z możliwością udostępnienia kolejnych. W 2021 r. na tej koncesji planowane jest wykonanie kolejnego otworu.

Zobacz także:  Rząd: „Budujemy w Polsce potężny koncern multienergetyczny o globalnym zasięgu”. PKN Orlen przejmie PGNiG  

„W Polsce ORLEN Upstream wydobywa gaz ziemny, tymczasem w Kanadzie ropę naftową i gaz ziemny. Średnie wydobycie w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku wyniosło ponad 18 tys. boe/d, a zasoby na koniec 2019 roku zostały oszacowane na poziomie 197,3 mln boe” – pisze koncern naftowy.

orlen.pl / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!