USA nakłada sankcje na firmy z Chin, Iranu i ZEA

Stany Zjednoczone w piątek nałożyły sankcje na firmy w Iranie, Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich za prowadzenie interesów z Liniami Żeglugowymi Islamskiej Republiki Iranu oraz na trzy irańskie podmioty za rozprzestrzenianie broni konwencjonalnej – przekazał Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa  Reuters  , Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na firmy w Iranie, Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich za prowadzenie interesów z Liniami Żeglugowymi Islamskiej Republiki Iranu oraz na trzy irańskie podmioty za rozprzestrzenianie broni konwencjonalnej.

To kolejne zwiększenie presji na Teheran w ostatnich dniach kończącej się w środę administracji prezydenta Donalda Trumpa.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że Waszyngton ukarał siedem firm, w tym chińską firmę Jiangyin Mascot Special Steel Co i Accenture Building Materials z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także dwie osoby prywatne za wysyłkę stali do Iranu.

Poinformował też, że trzy irańskie organizacje również znalazły się na czarnej liście w związku z rozprzestrzenianiem broni konwencjonalnej.

Przekazał, że ci, którzy świadomie przekazują materiały, które według Departamentu Stanu są wykorzystywane w ramach irańskiego programu nuklearnego, wojskowego lub balistycznego, będą podlegać sankcjom.

Zobacz też:  ZEA: Abu Zabi ogłosiło odkrycie złoża, które kryje 24 mld baryłek ropy naftowej  

  Jak informowaliśmy wcześniej  , firmy z siedzibą w ZEA, zajmowały się eksportem ropy naftowej i paliwa produkowanego przez wenezuelską spółkę PDVSA. Miały to robić mimo nałożenia na Wenezuelę sankcji przez Stany Zjednoczone. Muhit Maritime, Issa Shipping FZE i Asia Charm Ltd pomogły wyeksportować wenezuelską ropę o wartości 208,5 miliona dolarów.

Firmy przejęły zarządzanie kilkoma tankowcami, które przewoziły wenezuelską ropę, zmieniły nazwy i wkrótce po nałożeniu sankcji kontynuowały transport wenezuelskiej ropy.

Odpowiadając agencji Reuters, przedstawiciel rządu ZEA poinformował, że państwo to „gruntowne i kompleksowe dochodzenie w sprawie Muhit Maritime, Issa Shipping i Asia Charm, wykorzystując ostatnie zmiany legislacyjne mające na celu poprawę przejrzystości korporacyjnej poprzez ramy raportowania i rejestracji faktycznej własności”.

„Zjednoczone Emiraty Arabskie bardzo poważnie traktują swoją rolę w ochronie integralności światowego systemu finansowego. Oznacza to aktywne administrowanie i egzekwowanie sankcji gospodarczych i handlowych” – dodał.

Kresy.pl/Reuters

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. Ta świadomość polskiego społeczeństwa z czasów zimnej wojny ani na jotę nie uległa zmianie. Co więcej, została po 1989 roku podbudowana drogą perswazji, argumentacji i propagandy amerykańskiej tak mocno, iż Polacy uwierzyli w paradoks: skoro nie ma już Układu Warszawskiego, to koniecznością jest przystąpienie do NATO. Znalazłszy się w obszarze wpływów upragnionego „imperium dobra”, mimo swej wiary w jego wielki mit, rezygnacji z obrony własnych interesów i przyjęcia amerykańskiego modelu reform ustrojowych, a nade wszystko gospodarczych w postaci terapii szokowej Jeffreya Sachsa – firmowanej przez Leszka Balcerowicza – Polska nie otrzymała żadnych gwarancji swego bezpieczeństwa.

    Otrzymała natomiast propozycję wstąpienia do NATO jako sojuszu wojskowego, stworzonego (4.04.1949) pierwotnie dla obrony militarnej Zachodu przez Związkiem Radzieckim, a po jego rozpadzie utrzymującego „równowagę strategiczną” między Wschodem i Zachodem. Gdy w 1996 roku prezydent USA Bill Clinton zapowiedział rozszerzenie sojuszu i zaproszenie do niego trzech państw należących w przeszłości do Układu Warszawskiego – Polski, Węgier i Czech – Polaków ogarnęła euforia. Odebrali to jako nagrodę za ich wytrwałe dążenie do niepodległości, a nade wszystko za Solidarność.

Komentowanie jest wyłączone.