Ukraina: protesty w całym kraju przeciw podwyżkom cen prądu i gazu [ VIDEO]

Na Ukrainie rozpoczęły się „komunalne bunty” – podała w poniedziałek agencja informacyjna Unian informując o kilkunastu demonstracjach w całym kraju przeciwko podwyżkom cen energii elektrycznej i gazu dla ludności.

Pod koniec 2020 roku ukraiński rząd podjął decyzję o zniesieniu ulgowej taryfy na energię elektryczną dla pierwsze wykorzystane 100 kWh w roku, co  oznacza   niemal 100-procentową podwyżkę za taką ilość zużytej energii. Od stycznia cena gazu dla ludności wzrosła na Ukrainie o 14%. To druga taka podwyżka w ostatnim czasie – w listopadzie ub. roku gaz zdrożał o 34%.

W tej sytuacji w kraju rozpoczęły się protesty przeciwko podwyżkom. Agencja Unian doliczyła się co najmniej 13 demonstracji w poniedziałkowy poranek.

W obwodzie czerniowieckim doszło do trzech protestów przeciwko podwyżkom. Demonstrowano w Czerniowcach w pobliżu rady miasta a także w wiosce Ataki. Na głównej ulicy we wsi Mamajiwci protestowało około 170 osób.

W Stanisławowie (Iwanofrankiwsku) kilkadziesiąt osób skrzyknęło się w poniedziałek na demonstrację pod miejscowym zakładem gazowniczym. Pikietujący próbowali wejść do budynku, lecz nie wpuszczono ich. Część protestujących uważało, że ​​konieczne jest podjęcie bardziej radykalnych działań, w szczególności blokada dróg.

Także w poniedziałek w Chuście w obwodzie zakarpackim doszło do blokady drogi, na której utworzył się duży korek.

W Sumach protestowano już w niedzielę. Protestujących poparł mer miasta. Na poniedziałek zapowiedziano blokadę ulicy Charkowskiej.

W Połtawie około 200 ludzi zebrało się w pobliżu siedziby rady obwodu. Protestujący planują przekazanie szefowi rady petycji o przywrócenie wcześniejszych taryf.

We Lwowie pod miejscowym zakładem gazownictwa zebrało się około 100 protestujących.

Unian pisze, że do protestów przeciwko cenom prądu i gazu doszło także w Odessie, Kramatorsku, Pryłukach, Melitopolu, Chersoniu, Winnicy i Kropywnyckim.

Hromadske odnotowało także blokadę drogi we wsi Wysokyj w obwodzie charkowkim.

CZYTAJ TAKŻE:  Starcia protestujących z policją na kijowskim Majdanie  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*