Kontrakt USA i ZEA na F-35 prawdopodobnie zostanie podpisany przed końcem administracji Trumpa

Według wysokiego urzędnika Departamentu Stanu USA umowa sprzedaży F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich prawdopodobnie zostanie podpisana przed końcem administracji Trumpa.

W piątek zastępca sekretarza stanu ds. polityczno-wojskowych R. Clarke Cooper przekazał dziennikarzom, że kontrakt na zakup amerykańskich F-35 z ZEA podpisany zostanie prawdopodobnie przed 20 stycznia.

Jak  informowaliśmy  , grupa amerykańskich senatorów próbowała w grudniu powstrzymać plan administracji prezydenta Trumpa, który zakłada sprzedaż myśliwców F-35, dronów Reaper i amunicji do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.  Jednak próba zablokowania sprzedaży broni w Senacie zakończyła się niepowodzeniem. Pierwsze głosowanie w Senacie dotyczyło dronów i amunicji, i zostało przegrane stosunkiem głosów 46-50, drugie zaś F-35 i upadło wobec stosunku 47-49. Sprzedaż 50 F-35, 18 dronów MQ-9B Reaper i tysięcy sztuk amunicji oraz setek rakiet do ZEA byłaby drugą największą w historii sprzedażą amerykańskich dronów do jednego kraju.

Krytycy twierdzą, że sprzedaż, mająca na celu wzmocnienie ZEA przeciwko Iranowi, ignoruje ryzyko wobec Izraela i wrażliwej technologii wojskowej, jakie stwarzają powiązania ZEA z Rosją i Chinami.

Zobacz też:    Izrael nie będzie blokował sprzedaży „niektórych systemów uzbrojenia” z USA do ZEA  

  W pierwszej połowie listopada, administracja prezydenta Donalda Trumpa poinformowała   oficjalnie o planach sprzedaży    myśliwców F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich   w ramach kontraktu o wartości 23 miliardów dolarów.

Sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że zezwolił na sprzedaż zgodnie z wysiłkami pokojowymi administracji na Bliskim Wschodzie. Powiadomienie dla prawodawców następuje po podpisaniu Porozumień Abrahama między Izraelem, Bahrajnem i ZEA, na mocy których państwa arabskie zgodziły się znormalizować stosunki z Izraelem.

„Jest to uznanie naszych pogłębiających się stosunków i potrzeby ZEA na powiększenie zaawansowanych zdolności obronnych w celu odstraszenia i obrony przed zwiększonymi zagrożeniami ze strony Iranu” – podał Pompeo w oświadczeniu.

Izraelscy urzędnicy wyrazili już wcześniej pewne zaniepokojenie sprzedażą F-35, ponieważ może to wpłynąć na równowagę sił wojskowych w regionie. Ale Pompeo powiedział, że będzie to „w pełni zgodne” z wieloletnią polityką utrzymania jakościowej przewagi militarnej Izraela.

FAKT.PL

Więcej postów