Ukraina: potajemne szczepienia parlamentarzystów przemyconymi szczepionkami? Zełenski reaguje

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, polecił służbom bezpieczeństwa, by natychmiast zweryfikowały doniesienia o przemycaniu szczepionek na koronawirusa z zagranicy i potajemnych szczepieniach deputowanych.

W ostatnim czasie w ukraińskich mediach pojawiły się doniesienia, że niektórzy deputowani parlamentu oraz urzędnicy państwowymi zostali potajemnie zaszczepieni przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Do tego celu miały zostać wykorzystane szczepionki firmy Pfizer, które wcześniej rzekomo nielegalnie sprowadzono z Izraela.

Na te informacje zareagował prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Poinformował, że polecił służbom bezpieczeństwa, by natychmiast zweryfikowały doniesienia o przemycaniu szczepionek z zagranicy i potajemnych szczepieniach.

„Poleciłem Służbie Bezpieczeństwa [Ukrainy – red.] i innym agencjom bezpieczeństwa, żeby natychmiast sprawdziły informacje o rzekomym przemycaniu szczepionki na koronawirusa na Ukrainę” – napisał Zełenski w serwisie społecznościowym Telegram. „Jeśli ktoś rzeczywiście wpadł na pomysł importowania w tajemnicy i z naruszeniem prawa szczepionki na sprzedaż, to reakcja powinna być tak mocna, jak to możliwe”.

Ukraiński prezydent dodał, że państwo ma klarowany plan dotyczący szczepień. W pierwszej kolejności zaszczepione mają zostać osoby z grup ryzyka oraz „ci na pierwszych liniach walki z COVID-19”. Podkreślił też, że przemyt i fałszerstwo muszą być karane.

Wcześniej premier Ukrainy, Denys Szmyhal, polecił resortom zdrowia i spraw wewnętrznych sprawdzenie doniesień o rzekomych, potajemnych szczepieniach dla ukraińskich parlamentarzystów preparatami nieznanego pochodzenia.

  Jak pisaliśmy  , 13 państw UE, w tym Polska, zaapelowało do KE o podzielenie się szczepionkami z krajami Partnerstwa Wschodniego, w tym z Ukrainą.

Przypomnijmy, że w ramach unijnego programu COVAX Ukraina, największy kraj Partnerstwa Wschodniego, ma otrzymać za darmo 8 mln dawek szczepionki na koronawirusa.  Informowano także, że Polska miałaby przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek szczepionki  . „Strona polska kolejny raz zademonstrowała swoje przyjazne nastawienie do strony ukraińskiej, zaproponowawszy nam pewną ilość szczepionki. Chodzi mniej więcej o półtora miliona dawek szczepionki, które strona polska mogłaby przekazać ukraińskiej, po otrzymaniu odpowiedniej ilości szczepionki przez samą Polskę” – powiedział pod koniec grudnia 2020 roku wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewhen Jenin.

  Unian   / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*