USA: Kongres: Zamiast „Amen”, „a man and a woman”. Demokrata Emanuel Cleaver zakpił ze słów modlitwy [ VIDEO]

W niedzielę członek Izby Reprezentantów USA, Demokrata Emanuel Cleaver z Missouri, na pierwszym posiedzeniu nowego Kongresu zmienił uroczystą formułę „Amen”, która wieńczy inauguracyjną modlitwę na „Amen and awoman”.

Nagranie z sesji wywołało wzburzenie, m.in. wśród deputowanych z Partii Republikańskiej. Parlamentarzysta, tłumacząc się, wyraził opinię, że była to gra słowna, która miała na celu podkreślenie, że w nowym Kongresie zasiada wyjątkowo wysoka liczba kobiet. Polityk jest metodystycznym pastorem –  podaje   „Fox News”. W języku angielskim „amen” brzmi podobnie jak „a man”, czyli „mężczyzna”; „a woman” znaczy „kobieta”.

Część parlamentarzystów zwróciła uwagę, że w języku łacińskim słowo „amen” oznacza „niech się stanie”, „niech tak będzie”. Po hebrajsku zaś „wierność”.

When you say a prayer, you now have to say amen and awoman  pic.twitter.com/0cStIiIrZs   — The Daily Wire (@realDailyWire)  January 3, 2021  

„To nie jest słowo określające płeć. (…) Niestety, dla postępowców fakty nie mają znaczenia. Niewiarygodne” – Republikański członek Izby Reprezentantów Guy Reschenthaler z Pensylwanii odniósł się do słów Demokraty.     

Telewizja Fox News podkreśla, że także były republikański szef Izby Reprezentantów Newt Gingrich potępił słowa Cleavera. Podkreślił, że to nowy dowód na to, że Demokraci przesuwają się na lewo i że „zaczęło się radykalne szaleństwo”.

  Przypomnijmy  , że w niedzielę Nancy Pelosi została ponownie wybrana na szefową Izby Reprezentantów w Kongresie USA. 80-letnia Demokratka z Kalifornii pełni ten urząd od stycznia 2019 roku (wcześniej sprawowała wspomnianą funkcję w latach 2007-2011). Media zwracają uwagę, że przedstawiła projekt zasad, które w jej zamyśle mają nadać niższej izbie Kongresu bardziej „inkluzywny charakter”. W 45-stronicowym dokumencie zawarto propozycje takie jak, m.in. zastępowanie zaimków i innych terminów wskazujących na płeć, takich jak „on”, „ona”, „mężczyzna”, „kobieta”, „matka” i „syn”, słowami neutralnymi pod tym względem.

W niedzielę w Waszyngtonie    rozpoczęło się pierwsze posiedzenie nowego Kongresu USA  . Parlamentarzyści złożyli przysięgę. Demokraci utrzymali większość w Izbie Reprezentantów po    wyborach z 3 listopada ubiegłego roku  . Kontrola nad Senatem zależy z kolei od wyników dwóch wtorkowych dogrywek wyborczych w Georgii. Aby mieć przewagę w wyższej izbie amerykańskiego parlamentu, Demokraci muszą zwyciężyć w obu przypadkach. W przeciwnym wypadku większość zostanie utrzymana przez Republikanów.

foxnews.com / Kresy.pl

FAKT.PL

Więcej postów