USA: Demokratka Nancy Pelosi została ponownie wybrana na szefową Izby Reprezentantów

PELOSI/C/18SEP99/MN/NANCY WONG SPECIAL TO THE CHRONICLE. CONGRESSWOMAN NANCY PELOSI HOLDS TOWN HALL MEETING ON LIVABLE COMMUNITIES AT THE PRESIDIO'S HERBST INTERNATIONAL EXHIBITION HALL SEPTEMBER 18, 1999. ALSO RAN 12/17/99, 4/27/00, 5/25/00

W niedzielę Nancy Pelosi została ponownie wybrana na szefową Izby Reprezentantów w Kongresie USA. 80-letnia Demokratka z Kalifornii pełni ten urząd od stycznia 2019 roku (wcześniej sprawowała wspomnianą funkcję w latach 2007-2011).

Pelosi, która została w niedzielę ponownie wybrana na szefową Izby Reprezentantów USA, zasiada w Kongresie od 1987 roku. „Zgodnie z dzisiejszym zaprzysiężeniem, bierzemy na siebie odpowiedzialność tak samo dużą, jak wszystkie poprzednie pokolenia przywódców. Inaugurujemy działanie nowego Kongresu w okresie niezwykłych trudności” – powiedziała Pelosi,  cytowana   przez agencję „Reuters”.

„Teraz jest czas, aby nasz naród się uleczył. Naszym najpilniejszym priorytetem będzie nadal walka z koronawirusem” – oświadczyła nowo wybrana przewodnicząca.

Dodała, że dalsza pomoc nastąpi  po ostatnim pakiecie   o wartości 892 miliardów dolarów, który został uchwalony przez Kongres w grudniu.

W niedzielę w Waszyngtonie  rozpoczęło się pierwsze posiedzenie nowego Kongresu USA  . Parlamentarzyści złożyli przysięgę. Demokraci utrzymali większość w Izbie Reprezentantów po    wyborach z 3 listopada ubiegłego roku  . Kontrola nad Senatem zależy z kolei od wyników dwóch wtorkowych dogrywek wyborczych w Georgii. Aby mieć przewagę w wyższej izbie amerykańskiego parlamentu, Demokraci muszą zwyciężyć w obu przypadkach. W przeciwnym wypadku większość zostanie utrzymana przez Republikanów.

Zobacz także:    Stany Zjednoczone przeznaczą miliardy dolarów na wsparcie Izraela  

Niedzielne zaprzysiężenie parlamentarzystów trwało dłużej niż zwykle, co było spowodowane obostrzeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa.

W środę w amerykańskim parlamencie nastąpi formalne uznanie Demokraty Joe Bidena za zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA. Posiedzeniu Kongresu będzie przewodniczył wiceprezydent Mike Pence.

Zobacz także:  USA: Trump wezwał sekretarza stanu Georgia do znalezienia głosów, które zapewnią mu zwycięstwo [ AUDIO]  

reuters.com / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!