Papież przyjął rezygnację arcybiskupa Mińsko-Mohylewskiego

Papież przyjął rezygnację abp Tadeusza Kondrusiewicza z funkcji ordynariusza Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej. Codzienny biuletyn Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ogłosił tę wiadomość w niedzielę. Ogłosił również, że papież wyznaczył Administratora Apostolskiego do kierowania archidiecezją stolicy Białorusi.

Jak poinformował w niedzielę, Vatican News, papież przyjął rezygnację abp Tadeusza Kondrusiewicza z funkcji ordynariusza Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej. Jej administratorem został bp Kazimierz Wielikosielec, pełniący wcześniej funkcję biskupa pomocniczego w Diecezji Pińskiej.

Zobacz też:  Ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz: na Białorusi trwa kryzys społeczno-polityczny, który może zakończyć się wojną domową  

„Ojciec Święty” – czytamy w oświadczeniu – „przyjął rezygnację z opieki duszpasterskiej, złożoną przez arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza, metropolitę mińskiego i mohylewskiego, zgodnie z kan. 401 § 1 KPK i jednocześnie powołał Administratora Apostolskiego sede vacante, biskupa Kazimierza Wielikosielca, biskupa tytularnego Blandy i pomocniczego diecezji pińskiej”.

Pod koniec sierpnia 2020 roku abp Tadeusz Kondrusiewicz, bez podania przyczyny,  nie został wpuszczony na teren Białorusi   po podróży do Polski.  Na prośbę Papieża Franciszka prezydent Aleksander Łukaszenko pozwolił biskupowi na powrót do swojej diecezji  . Dzięki temu metropolita mińsko-mohylewski mógł świętować Boże Narodzenie z wiernymi. Po sierpniowych wyborach prezydenckich, które białoruska opozycja uważa za sfałszowane, arcybiskup Kondrusiewicz występował przeciwko przemocy, modlił się za więźniów i bronił praw wierzących.

Jak podaje watykańska agencja prasowa, bp Kazimierz Wielikosielec jest dominikaninem. Od 1999 roku był biskupem pomocniczym w Pińsku. Jako młody człowiek odbył służbę wojskową i pracował na budowie w Wilnie, gdzie poznał zakon kaznodziejski i zdecydował się wstąpić w jego szeregi. Ponieważ władze komunistyczne nie pozwalały mu studiować, uczył się potajemnie u ówczesnego wikariusza generalnego Diecezji Pińskiej, który w ukryciu prowadził seminarium duchowne. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1984 roku następnie pracował w parafii Trójcy Przenajświętszej w Iszkołdzi. Z powodu niedostatku kapłanów na Białorusi pod jego opieką znalazły się także okoliczne parafie. W 1992 roku objął urząd wikariusza generalnego diecezji pińskiej, pełniąc jednocześnie funkcję proboszcza. 6 maja 1999 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji pińskiej.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!