Administracja Donalda Trumpa oskarżyła w środę Szwajcarię o bycie walutowym manipulatorem, Amerykanie uważają, że alpejski kraj podejmuje niewłaściwe interwencje na rynkach walutowych – przekazał The New York Times.
Jak poinformował The New York Times , Departament Skarbu USA oskarżył Szwajcarię i Wietnam o prowadzenie manipulacji walutowych i podejmowanie interewncji na rynku.
Departament Skarbu będzie teraz wymagał od obu krajów podjęcia negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w celu rozwiązania tej sytuacji.
Zobacz też: Szwajcaria potajemnie wpuszczała agentów chińskich służb bezpieczeństwa. Ujawniono treść tajnej umowy
Decyzja o oskarżeniu zapadła w momencie zwiększonych ruchów na rynkach walutowych, które zostały wstrząśnięte pandemią koronawirusa. Raport obejmuje działania od lipca 2019 roku do czerwca 2020 roku, w tym kilka miesięcy przed rozpoczęciem pandemii.
„Departament Skarbu podjął dziś zdecydowany krok w celu zabezpieczenia wzrostu gospodarczego i szans dla amerykańskich pracowników i przedsiębiorstw” – poinformował sekretarz skarbu Steven Mnuchin w oświadczeniu. „Departament Skarbu będzie kontynuował swoje ustalenia dotyczące Wietnamu i Szwajcarii, aby wyeliminować praktyki, które dają nieuczciwe korzyści zagranicznym konkurentom”.
Narodowy Bank Szwajcarii zapewnił, że dalej będzie kontynuował swoją politykę monetarną, z ujemnymi stopami procentowymi i okresowymi interwencjami na rynku walutowym, aby zabezpieczyć szwajcarską walutę.
Zobacz też: Szwajcaria: Nadzór farmaceutyczny dopuścił szczepionkę Pfizera
Narodowy Bank Szwajcarii regularnie interweniuje na rynku walutowym. Silny frank zagroziłby eksportowi tego alpejskiego kraju, ponieważ „podniósłby cenę” towarów i usług, które są produkowane w Szwajcarii, a następnie sprzedawane za granicą. Frank szwajcarski kosztuje dziś 1,13 dolara, podczas gdy w 2019 roku obie waluty miały taką samą wartość.
Portal Vocal Media podaje, że szwajcarski bank musi interweniować na rynku, aby zachować możliwość sprzedawania szwajcarskich produktów za granicę. Jeśli lokalna waluta jest zbyt silna, bank sprzedaje franki i kupuje inne waluty, zapewniając stabilny kurs walutowy przy jednoczesnym zwiększaniu międzynarodowych rezerw walutowych w bilansie szwajcarskiego banku centralnego.
„Pandemia koronawirusa nadal ma silny negatywny wpływ na gospodarkę. W tym trudnym kontekście NBS prowadzi ekspansywną politykę pieniężną w celu stabilizacji aktywności gospodarczej i zmian cen” – podał w komunikacie bank centralny.
Zobacz też: Amerykanie zamykają konsulat we Władywostoku i zawieszają działalność w Jekaterynburgu
Kresy.pl/The New York Times/ Vocal Media