USA: Senat zatwierdził kandydaturę na pierwszego od 12 lat ambasadora na Białorusi

Amerykańska dyplomatka Julie Fisher zostanie pierwszym od 12 lat ambasadorem USA na Białorusi. Wczoraj jej kandydaturę jednogłośnie zatwierdził amerykański Senat.

Senat USA jednogłośnie zatwierdził we wtorek powołanie Julie Fisher, dotychczasowego zastępcy asystenta sekretarza ds. Europy Zachodniej i Unii Europejskiej, na nowego ambasadora na Białorusi – podało RFE/RL.

Tym samym procedura powołania nowego ambasadora USA na Białorusi została praktycznie zakończona.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił swoją decyzję o powołaniu Fisher na to stanowisko w kwietniu br., a komisja spraw zagranicznych Senatu we wrześniu rekomendowała zatwierdzenie jej nominacji.

Julie Fischer jest zawodową dyplomatką, która zajmuje stanowisko zastępcy asystenta sekretarza stanu ds. Europy Zachodniej i UE. Wcześniej była zastępcą stałego przedstawiciela Stanów Zjednoczonych przy NATO, pracowała w ambasadach USA w Gruzji i Rosji. Jest absolwentką uniwersytetów Karoliny Północnej i Princeton. Zna języki rosyjski, francuski i gruziński.

Jak zauważa rosyjska gazeta Izwiestia, amerykańskie władze nie zrezygnowały ze swojej decyzji o podniesieniu rangi stosunków dyplomatycznych z Białorusią poprzez wymianę ambasadorów, pomimo aktualnej ostrej krytyki Waszyngtonu pod adresem Mińska z powodu domniemanego sfałszowania wyborów prezydenckich i brutalnego tłumienia opozycyjnych protestów.

Jak  pisaliśmy  , jeszcze w lipcu br. prezydent Aleksandr Łukaszenko mianował nowego ambasadora Białorusi w USA. Został nim dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych Oleg Krawczenko, który w 2007 roku był radcą ambasady Białorusi w USA, a od 2008 do 2014 roku charge d’affaires Białorusi w Stanach Zjednoczonych.

W 2008 roku po nałożeniu przez USA sankcji na białoruski koncern „Biełnieftiechim” Białoruś wezwała do kraju na konsultacje swojego ambasadora w USA a Mińsk pod naciskiem strony białoruskiej opuściła amerykańska ambasador. Od tego czasu przedstawicielstwa dyplomatyczne obu państw działały na poziomie charge d’affaires. Liczba amerykańskich dyplomatów w Mińsku została zmniejszona z 35 do 5. W 2014 roku Białoruś pozwoliła na przebywanie w Mińsku 6 amerykańskich dyplomatów a w marcu 2019 roku zniosła te ograniczenia.

O zamiarze podniesienia rangi stosunków dyplomatycznych obu krajów do poziomu ambasadorów    poinformowano oficjalnie we wrześniu 2019 roku przy okazji wizyty w Mińsku zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Davida Hale’a  . Amerykański dyplomata został przyjęty wówczas przez Aleksandra Łukaszenkę.

FAKT.PL

Więcej postów