Tadeusz Rydzyk dostał na inwestycję 120 mln zł od państwa. Kolejne wysokie kwoty spływają bez problemów

Rydzyk dostał na inwestycję

Tadeusz Rydzyk otrzymał od państwa 120 milionów złotych na swoje inwestycję, jaką jest Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego tłumaczy, iż jest to jedna z „priorytetowych inwestycji w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego”.

Tadeusz Rydzyk, założyciel między innymi Radia Maryja czy Telewizji Trwam, jest postacią bardzo kontrowersyjną. Wiele osób uznaje go niemalże za wzór świętości, inni z kolei regularnie krytykują jego czyny oraz wypowiedzi. Jakiś czas temu na temat duchownego

Tadeusz Rydzyk otrzymał już 120 milionów złotych od państwa na jedną inwestycję

Znany toruński redemptorysta regularnie otrzymuje ogromne kwoty ze skarbu państwa na swoją działalność, co nie podoba się wielu obywatelom. Już w sierpniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiększyło dotację na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II o ponad 1,8 mln złotych. Informacja ta jednak została ujawniona dopiero po interpelacji poselskiej.

W 2018 roku miała miejsce pierwsza dotacja na budowę oraz wyposażenie Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II w Toruniu. Wówczas fundacja Lux Veritatis, należąca do ojca Tadeusza Rydzyka otrzymała 70 milionów złotych. Jak się okazuje, to był dopiero początek.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, iż muzeum powstanie, a także będzie współtworzone z fundacją Lux Veritatis. Z komunikatu resortu wynikło, iż w 2018 roku muzeum otrzyma dotację w wysokości 5 mln zł, w 2019 – 55 mln zł, z kolei w 2020 – 10 mln zł, czytamy na portalu money.pl.

Od tamtego czasu w sprawie musiało się wiele zmienić. Po wyliczeniach portalu gazeta.pl, wraz z 2 milionami, o których właśnie się dowiedzieliśmy, resort miał przeznaczyć łącznie niemal 120 milionów złotych na tę zaledwie jedną inwestycję.

O dodatkowych środkach, jakie przekazano na budowę, prawdopodobnie nie dowiedzieliśmy się jeszcze bardzo długo, gdyby nie wypowiedź ministra kultury Piotra Glińskiego. Odpowiedział on bowiem na interpelację posłów Lewicy. W jaki sposób uzasadnił kolejne dotacje na rzecz inwestycji?

Piotr Gliński argumentował przekazanie środków na budowę koniecznością sfinansowania „budowy przyłącza ciepłowniczego”. Jak wynika z jego odpowiedzi, koszt ten miał przekroczyć założenia wykonawcy. W latach 2019-2021 resort ma przeznaczyć na budowę muzeum ponad 119,5 mln złotych. Tylko w 2020 kwota ma opiewać na niemal 50 mln zł.

– Powyższa inwestycja jest jedną z priorytetowych inwestycji w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – zaznaczał minister kultury i dziedzictwa narodowego w odpowiedzi na interpelację posłów Lewicy.

Tadeusz Rydzyk otrzymał już ze skarbu państwa całe mnóstwo pieniędzy na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II w Toruniu. Jak widać, kolejne dotacje nie stanowią jednak najmniejszego problemu, a politycy przekonują, iż są to wydatki priorytetowe.

ŹRÓDŁO: MONEY PL, GAZETA PL, PIKIO.PL

Więcej postów