Senat USA może zablokować sprzedaż F-35 do ZEA

Amerykański senat zagłosuje w przyszłym tygodniu w sprawie ustawy, która może powstrzymać plan administracji prezydenta Trumpa, który zakłada sprzedaż myśliwców F-35, dronów Reaper i amunicji do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, poinformował w czwartek portal Defense News.

Jak poinformował w czwartek portal  Defense News  , Senat USA chce zatrzymać w przyszłym tygodniu plan prezydenta Donalda Trumpa, zakładający sprzedaż myśliwców F-35, dronów Reaper i amunicji do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na kwotę około 23 milionów dolarów.

Krytycy twierdzą, że sprzedaż, mająca na celu wzmocnienie ZEA przeciwko Iranowi, ignoruje ryzyko wobec Izraela i wrażliwej technologii wojskowej, jakie stwarzają powiązania ZEA z Rosją i Chinami.

Zapytany o ustawodawstwo senator Bob Menendez, który wraz z senatorem Chrisem Murphym i Randem Paulem prowadzi wysiłki mające na celu zakazanie sprzedaży broni, powiedział dziennikarzom o dokumencie: „Jest dojrzały, gotowy. Zbieramy dla niego poparcie i myślę, że przedstawimy go w przyszłym tygodniu”.

Transakcja obejmuje 50 samolotów F-35, 18 dronów Reaper, a także tysiące sztuk amunicji i setki pocisków. Została zatwierdzony przez Departament Stanu USA w listopadzie po zgodzie ZEA na sformalizowanie stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

Ponieważ istnieją cztery rezolucje dotyczące różnych części sprzedaży, nie jest jasne, jak zostaną zorganizowane głosowania i czy każde z nich przyciągnie inny poziom poparcia. Uchwały są uprzywilejowane, co oznacza, że ​​można je powołać bez zgody przewodniczących Senatu.

Zobacz też:  Izrael nie będzie blokował sprzedaży „niektórych systemów uzbrojenia” z USA do ZEA  

  W pierwszej połowie listopada, administracja prezydenta Donalda Trumpa poinformowała   oficjalnie o planach sprzedaży  50 myśliwców F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich   w ramach kontraktu o wartości 23 miliardów dolarów.

Sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że zezwolił na sprzedaż zgodnie z wysiłkami pokojowymi administracji na Bliskim Wschodzie. Powiadomienie dla prawodawców następuje po podpisaniu Porozumień Abrahama między Izraelem, Bahrajnem i ZEA, na mocy których państwa arabskie zgodziły się znormalizować stosunki z Izraelem.

„Jest to uznanie naszych pogłębiających się stosunków i potrzeby ZEA na powiększenie zaawansowanych zdolności obronnych w celu odstraszenia i obrony przed zwiększonymi zagrożeniami ze strony Iranu” – podał Pompeo w oświadczeniu.

Izraelscy urzędnicy wyrazili już wcześniej pewne zaniepokojenie sprzedażą F-35, ponieważ może to wpłynąć na równowagę sił wojskowych w regionie. Ale Pompeo powiedział, że będzie to „w pełni zgodne” z wieloletnią polityką utrzymania jakościowej przewagi militarnej Izraela.

Sprzedaż o wartości 23,37 miliarda dolarów obejmuje 50 samolotów F-35, 18 zaawansowanych uzbrojonych systemów dronów oraz pakiet amunicji powietrze-powietrze i ziemia-powietrze.

Kresy.pl/Defesne News

FAKT.PL

Więcej postów