Ukraina: konsulat RP objął patronatem festiwal w kościele odebranym Polakom. „To nóż w plecy”

Konsulat Generalny RP w Łucku objął patronatem festiwal muzyki jazzowej, który odbędzie się w dawnym kościele pw. Narodzenia Matki Bożej i św. Antoniego w Równem, odebranym w 1958 roku katolikom i zamienionym na funkcjonującą do dzisiaj salę organową. Otwarty list wyrażający protest przeciwko patronatowi wystosowały środowiska katolickie i polskie z Wołynia.

Sala muzyki kameralnej i organowej w Równem, czyli dawny kościół pw. Narodzenia Matki Bożej i św. Antoniego będzie jednym z sześciu miejsc na Ukrainie i w Polsce, w których w dniach 4-6 grudnia br. odbędzie się XX Międzynarodowy Festiwal Współczesnej Muzyki Improwizacyjnej „JAZZ BEZ”. 4 grudnia w Równem koncertować będą polscy i ukraińscy muzycy, odbędą się też warsztaty dla dzieci i młodzieży. Jak można dowiedzieć się  ze strony tej imprezy na Facebooku  , koncert i warsztaty w Równem patronatem objął Konsulat Generalny RP w Łucku.

Należy przypomnieć, że miejsce imprezy – kościół pw. Narodzenia Matki Bożej i św. Antoniego w Równem znajdował się w rękach katolików (głównie Polaków pozostałych po II wojnie światowej na Wołyniu) do 1958 roku. Rówieńska parafia liczyła wówczas kilkuset wiernych, a posługiwał w niej obecny Sługa Boży o. Serafin Kaszuba. W 1958 roku władze sowieckie rozpętały na duchownego nagonkę, pozbawiły go praw proboszcza i zmusiły do opuszczenia miasta. Kościół został odebrany katolikom i przebudowany, w latach 80. otwarto w nim salę organową.  Jak pisaliśmy na naszym portalu, współczesne ukraińskie władze odmawiają jego zwrotu prawowitym właścicielom  .

W środę  list otwarty z protestem przeciwko patronatowi polskiej placówki   dla wydarzenia organizowanego w zagarniętym kościele wystosowali Jarosław Kowalczuk – prezes Centrum Kulturalno-Edukacyjnego im. Tomasza Oskara Sosnowskiego, organizacji skupiającej Polaków z Wołynia, oraz ks. Witold Kowalów, rezydent parafii rzymskokatolickiej w Ostrogu i redaktor naczelny czasopisma „Wołanie z Wołynia”. Zdaniem sygnatariuszy listu konsulat postępując w ten sposób „uwiarygadnia działania sił zła walczących z Kościołem Katolickim i niszczących zabytki i pamiątki polskości”.

CZYTAJ TAKŻE:  Ukraina: przy udziale wicekonsula RP pochowano szczątki wydobyte podczas skandalicznej ekshumacji  

„Jazz w kościele – takiej hańby jeszcze nie było w Równem. Powtarza się sytuacja jaka była kilkanaście lat temu z wystawą małp karłowatych” – czytamy w liście.

Postawę konsulatu nazwano w liście „przykrą”. Jak napisano, sprawa wywołuje wśród miejscowych katolików oburzenie i obawy przed zbezczeszczeniem świątyni.

CZYTAJ TAKŻE:  Polscy dyplomaci ze Lwowa złożyli wieńce przy grobach członków OUN-UPA  

Jarosław Kowalczuk i ks. Witold Kowalów wyrazili też żal, że konsulat w Łucku zamiast wspierać wysiłki o zwrot świątyni, „wbija” im „nóż w plecy” swoim patronatem. „Jeszcze raz prosimy o interwencję i odstąpienie od patronatu nad bezczeszczeniem naszego kościoła” – napisali w liście adresowanym do konsula generalnego RP z Łucka Sławomira Misiaka.

List otwarty ks. Witolda Kowalowa z  #Wołyń    #Kresy   do  @PLinLutsk  .  #Kościół    @agencja_KAI    @PAPinformacje    @KRESYPL    @Kresowianie    @WspolnotaPolska    @PLinLviv    @PLinUkraine    @IPinKyiv    @MSZ_RP    @RauZbigniew    @rwatykanskie    @kaizagranica    @RadioZagranica    @MonitorWolynski    @WolynFilm    pic.twitter.com/uAUQ3sDDfV   — Isakowicz-Zaleski (@IsakowiczZalesk)  December 2, 2020  

List doczekał się  kuriozalnej odpowiedzi udzielonej na Facebooku z konta Konsulatu Generalnego RP w Łucku  . Niepodpisana osoba – najpewniej sam konsul generalny – stwierdziła w nim, że „nie wszystko wie”, ponieważ stosunkowo krótko pracuje w konsulacie. Polski dyplomata usprawiedliwiał się też faktem, że kościół od lat 50-tych ubiegłego stulecia formalnie jest salą organową. Powoływał się też na fakt, że festiwal w poprzednich latach odbywał się w tym miejscu „i żadnych społecznych protestów nie było”.

CZYTAJ TAKŻE:  Kolejna kompromitacja dyplomatów RP ze Lwowa? Biało-czerwona wiązanka na grobie szefa OUN  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*