Marynarka wojenna USA: USS Bonhomme Richard wycofany ze służby. Powód – zniszczenia po pożarze

Po wnikliwych konsultacjach i analizach podjęto decyzję o wycofaniu ze służby USS Bonhomme Richard – poinformowała amerykańska marynarka wojenna w poniedziałek.

Powodem wycofania są rozległe uszkodzenia, jakich okręt doznał na skutek lipcowego pożaru. „Nie było nam łatwo podjąć tej decyzji” – podkreślił sekretarz marynarki wojennej USA Kenneth J. Braithwaite. „Po obszernej ocenie merytorycznej, w której rozważano i oceniano różne kierunki działań, doszliśmy do wniosku, że przywrócenie jednostki do stanu pierwotnego byłoby nieopłacalne” – dodał, cytowany w  poniedziałkowym komunikacie   marynarki wojennej USA.

W komunikacie podkreślono, że po pożarze marynarka wojenna przeprowadziła wszechstronną analizę, z której wynika, że ​​koszt renowacji USS Bonhomme Richard mógłby przekroczyć 3 miliardy dolarów i zająć od pięciu do siedmiu lat.

Nieopłacalne byłoby także przebudowanie statku do innych celów. Pochłonęłoby około 1 mld dolarów – więcej niż zakup nowego statku szpitalnego lub łodzi podwodnej.

W lipcu bieżącego roku w bazie mor­skiej w San Diego  wybuchł pożar na pokładzie okrętu desan­to­wego USS Bonhomme Richard  . Wśród załogi byli ranni.

USS Bonhomme Richard do służby wszedł w 1998 roku. Jest jednym z przed­sta­wi­cieli okrętów typu Wasp. Mógł na swoim pokładzie przenosić nie tylko śmigłowce, ale również samoloty pionowego startu i lądowania. Pełna załoga okrętu liczyła 1070 osób.

Zobacz także:  Rozbił się F-18 marynarki wojennej USA  

navy.mil / Kresy.pl

FAKT.PL

Więcej postów