„Unia Europejska bez głupich Węgrów i Polaków” w niemieckiej telewizji publicznej

W programie publicystyczno-satyrycznym niemieckiego nadawcy publicznego nie szczędzono niewybrednych określeń po adresem Polski i Węgier.

Portal Daily News Hungary zrelacjonował odcinek programu Heute Show nadawanego przez niemiecką telewizję państwową ZDF. Program porusza w satyrycznej konwencji wydarzenia polityczne. Pokaźną jego część 20 listopada wypełnił komentarz do weta Polski i Węgier wobec prób powiązania przez Parlament Europejski i niemiecką prezydencję wypłat funduszy z budżetu Unii Europejskiej z oceną przez eurokratów prawa państw członkowskich.

Materiał przybrał formę pozorowania reportażu z Brukseli w ramach którego „reporterka” nie szczędzi niewybrednych słów krytyki pod adresem rządzących Polską i Węgrami. Nazywa premiera tych ostatnich Viktora Orbána „gulaszem z uszami” – “Goulash mit Ohren”. Sformułowanie jest tyleż nawiązaniem do węgierskiej kuchni co do występującego w języku niemieckim niewyszukanego frazeologizmu „Arsch mit Ohren” – w dosłownym tłumaczeniu „d**y z uszami” oznaczającego osobę głupią.

Występująca w programie nie zapomina jednak i o naszym kraju mówiąc – „razem ze swoim kolegą-gangsterem Mateuszem Morawieckim używają epidemii koronawirusa do szantażowania całej Unii Europejskiej”.

Władze Węgier są w programie oskarżone o niszczenie niezależnych mediów, zaś władze Polski o likwidację niezależności sądów oraz całkowity zakaz aborcji. W podsumowaniu materiału jego autorzy radzą wszystkim państwom członkowskim poza Polską i Węgrami o wystąpienie z obecnej Unii Europejskiej i natychmiastowe założenie nowej o nazwie „Unia Europejska bez Głupich Węgrów i Polaków”.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*