NATO i UE chcą odbudować stosunki z USA dzięki Bidenowi

NATO i UE chcą odbudować stosunki z USA dzięki Bidenowi
Szef NATO Jens Stoltenberg i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaproponowali prezydentowi-elektowi USA Joe Bidenowi odbudowę stosunków transatlantyckich i spotkanie się w przyszłym roku z europejskimi sojusznikami Waszyngtonu.

Jens Stoltenberg i Charles Michel w rozmowach telefonicznych z Bidenem pogratulowali mu zwycięstwa w wyborach prezydenckich i zaprosili go do odwiedzenia siedziby sojuszu wojskowego w Brukseli, która jest jednocześnie centrum 27 państw członkowskich UE.

Szef NATO podziękował Bidenowi „za bycie długoletnim zwolennikiem sojuszu i stosunków transatlantyckich” – wynika z opublikowanego po rozmowie oświadczenia. Michel „zaproponował odbudowę silnych stosunków transatlantyckich” – przekazało biuro szefa Rady Europejskiej.

Biden miał wyrazić poparcie dla zachowania pokoju i stabilności na wrażliwej granicy irlandzkiej pomimo opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.

Prezydent-elekt uważa, że Londyn musi dotrzymać umowy z Brukselą, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie umowy handlowej z Wielką Brytanią.

Bruksela dostrzega już zmianę stosunków z Waszyngtonem. Prezydent Donald Trump chwalił Brexit, wrogo wypowiadał się na temat NATO, krytykując europejskich sojuszników za zbyt małe wydatki na obronę i wycofywał Stany Zjednoczone z globalnego paktu klimatycznego.

rp.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*