Najnowszy sondaż partyjny Kantar. KO tuż za PiS, ruch Hołowni traci poparcie

Gdyby wybory odbywały się dziś, największe poparcie uzyskałoby PiS wraz z koalicjantami – 27 proc., na drugim miejscu znalazłaby się KO z 25 proc. głosów, a na trzecim Polska 2050 Szymona Hołowni – z poparciem 14 proc. – wynika z opublikowanego dzisiaj badania Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24.

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar ankietowani zostali zapytani o to, na którą partię by zagłosowali, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższym czasie.

Wśród Polaków, którzy zadeklarowali w listopadzie gotowość wzięcia udziału w wyborach, największe poparcie uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem – 27 proc.

Na drugim miejscu, z poparciem na poziomie 25 proc., uplasowałaby się Koalicja Obywatelska, tworzona przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną, Inicjatywę Polska i Zielonych. Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni. Na tę formację oddanie głosu deklaruje 14 procent pytanych.

Według sondażu do Sejmu dostaliby się również politycy z list Lewicy i Konfederacji, którzy odnotowaliby kolejno osiem i siedem proc. poparcia. Poza parlamentem znalazłoby się Koalicja Polska, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz’15. Otrzymali oni 4 proc. głosów.

Spośród ogółu osób 15 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos. Sondaż telefoniczny dla „Faktów” TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar w dniach 20-23 listopada 2020 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 pełnoletnich osób.

  Pełne wyniki sondażu dla „Faktów” TVN i TVN24:  

43 proc. respondentów uważa, że biorąc pod uwagę obecną sytuację w kraju powinny odbyć się przedterminowe wybory do Sejmu; 37 proc. jest przeciwnego zdania – wynika z sondażu Kantar, którego wyniki zostały opublikowane dziś przez PAP.

Na pytanie: czy biorąc pod uwagę obecną sytuację w kraju uważa Pan(Pani), że powinny odbyć się przedterminowe wybory do Sejmu, 43 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. 18 proc. badanych jest o tym zdecydowanie przekonanych, natomiast 25 proc. skłania się ku odpowiedzi „raczej tak”.

Przeciw przedterminowym wyborom opowiedziało się 37 proc. badanych. 23 proc. wskazało odpowiedź „raczej nie”, natomiast 14 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie nie”. 20 proc. wskazało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Przedterminowe wybory parlamentarne powinny się odbyć częściej zdaniem osób młodszych (do 44 roku życia), mieszkańców miast 20-100 tysięcy oraz miejscowości największych, osób o poglądach lewicowych, wyborców ruchu Polska 2050 a także wykształconych na poziomie średnim i wyższym.

Przeciwnikami wcześniejszych wyborów są częściej osoby najstarsze (od 55 roku życia), wykształcone na poziomie podstawowym, osoby o poglądach prawicowych a także zwolennicy partii rządzącej.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach: 6-12 listopada na reprezentatywnej próbie 1010 osób.

Źródło: PAP/TVN

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*