Sejm uchwalił ustawę ws. tarczy branżowej. Kto może liczyć na „postojowe”?

Rządową pomoc dla sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm tzw. tarcza branżowa. Wsparcie ma przysługiwać firmom reprezentującym branże m.in. gastronomiczną, kulturalno-rozrywkową, dbającą o zdrowie fizyczne czy sprzedaży detalicznej.

Chodzi o poselską nowelę ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, tzw. tarczę branżową.

 Przeczytaj także: 

 Dofinansowanie na trzy miesiące 

Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 433 posłów, 3 było przeciw a 13 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Posłowie poparli m.in. zmianę, która  pozwoli dofinansować na 3 miesiące miejsca pracy w określonych branżach dotkniętych przez epidemię koronawirusa ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (zgodnie ze znajdującą się w poprawce klasyfikacją PKD). 

 Postojowe m.in. dla muzeów  

Poparcie uzyskała też zmiana, która rozszerzy grupę beneficjentów jednorazowego świadczenia postojowego m.in. o muzea, a także o podmioty świadczące pozaszkolną edukację artystyczną. Komisja poparła również poprawkę, która mówi o zwolnieniu z płacenia składek m.in. na ZUS od początku lipca do września, przez muzea oraz osoby świadczące usługi dla muzeów.

Posłowie nie zgodzili się z kolei m.in. na to, by to ZUS zamiast pracodawcy pokrywał koszty związane z nieobecnością pracownika m.in. w związku z jego kwarantanną. Nie było też zgody komisji na to, by przy udzielaniu pomocy państwa nie brać pod uwagę kryterium PKD (Polska Klasyfikacja Działalności jest katalogiem rodzajów działalności, jakie może prowadzić przedsiębiorca – PAP). Aprobaty nie zyskała też propozycja, by wydłużyć spłatę rat kredytów, leasingu firmom będących w kłopotach wskutek pandemii; czy poprawka znosząca limit, od której udzielana jest przez rząd rekompensata gminom z tytułu utraconych dochodów z opłaty targowej wz. z COVID-19.

Obecnie ten limit wynosi 10 tys. zł rocznie. Jak mówił wiceminister Marek Niedużak, rząd zastanawia się nad jego obniżeniem, tak by ewentualnie więcej gmin mogło skorzystać z rekompensaty. Nie zgodzono się też na to, by kryterium przyznania pomocy był spadek przychodów firm o 20 proc.

 MRPiT: z tarczy branżowej skorzysta ok. 200 tys. firm 

Autorzy projektu noweli wskazali w uzasadnieniu, że celem nowych przepisów jest udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa czy też ponoszą koszty związane z obostrzeniami sanitarnymi skutkującymi spadkiem frekwencji. Chodzi o branżę gastronomiczną, a także fitness, targową, estradową, filmową, rozrywkową i rekreacyjną, fotograficzną i fizjoterapeutyczną. Większość z nich nadal odczuwa negatywne skutki wywołane ograniczeniami na początku pandemii w marcu-kwietniu 2020 r., a obecnie muszą sprostać kolejnym wyzwaniom wywołanym walką z COVID-19. Przykładowo, branża gastronomiczna nie może obecnie prowadzić działalności stacjonarnej. 

MRPiT szacuje, że z tarczy branżowej skorzysta ok. 200 tys. firm; na jej realizację trafi ponad 1,8 mld zł. W ramach tarczy przewidziano takie instrumenty wsparcia, jak: zwolnienie ze składek ZUS (za listopad) – w przypadku uzyskania przychodu w listopadzie niższego o 40 proc. rdr; świadczenie postojowe (za listopad) – w przypadku uzyskania przychodu w październiku lub listopadzie niższego o 40 proc. r/r.; dotację do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorstw. Zakłada się możliwość wypłaty świadczeń do 30 czerwca 2021.

 Ustawa okołobudżetowa przyjęta 

19 listopada Sejm uchwalił również ustawę okołobudżetową na 2021 rok, która zakłada m.in. dokapitalizowanie Polskiego Funduszu Rozwoju na kwotę 6,6 mld zł.

Sejm wprowadził do ustawy poprawki PiS, które wcześniej uzyskały pozytywną opinię sejmowej komisji finansów publicznych. Tym samym w ustawie znalazły się zapisy podnoszące kwotę na wynagrodzenia pracowników instytucji kultury o 20 mln zł (do 55 mln zł) oraz przedłużające o rok, do końca 2021 r., możliwość nabywania przez skarb państwa udziałów w spółkach ze środków Funduszu Reprywatyzacji. 

Przyjęta została też poprawka pozwalająca na emisję obligacji na rzecz PFR i dokapitalizowanie funduszu kwotą 6,6 mld zł. Odrzucono natomiast poprawki opozycji m.in. skreślające przepisy zamrażające wynagrodzenia nauczycieli.

 Zamrożenie wynagrodzeń 

Zgodnie z ustawą okołobudżetową w 2021 r. rząd planuje w przyszłym roku zamrożenie wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach sektora finansów publicznych na poziomie z 2020 r. Przewidziano też zamrożenie płac sędziów, prokuratorów, asesorów i referendarzy sądowych oraz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku.

Zmienią się też zasady dotyczące naliczania nagród uznaniowych. W miejsce funduszu nagród możliwe będzie przyznawanie nagród za szczególne osiągnięcia czy zachowania, ze środków będących w dyspozycji kierowników jednostek w funduszu wynagrodzeń, a które z przyczyn obiektywnych nie zostały wydatkowane.

Ustawa zakłada też podniesienie limitu wydatków dotyczących realizacji ustawy o Karcie Dużej Rodziny, dofinansowania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wychowania przedszkolnego; zakupu szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień.

Przewidziano także umorzenie pożyczki udzielonej Funduszowi Solidarnościowemu z Funduszu Rezerwy Demograficznej w 2019 r. oraz umorzenie pożyczki udzielonej Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie. 

Ewa Farna jest mamą ponad rocznego synka. W ostatnim czasie skupiała się przede wszystkim na życiu rodzinnych, ale nie zapomniała o swoich fanach. Piosenkarka pochwaliła się niedawno, że pracuje nad nową płytą. Okazuje się jednak, że w ostatnim czasie ciężko pracowała także nad sylwetką. Ewa Farna opublikowała w sieci nowe zdjęcie, na którym odsłoniła brzuch. Fani zachwycają się jej metamorfozą.

– Elektroniczna proteza ręki sterowana impulsami mięśniowymi, którą stworzyłam idzie o krok dalej i rusza wszystkimi palcami, a nie tylko dwoma, jak protezy obecnie dostępne na rynku medycznym – mówi z dumą Agnieszka Tkaczyk, 25-letnia studentka Politechniki Krakowskiej w Krakowie. Wynalazek powstał w ramach pracy inżynierskiej i zdobył zaszczytny tytuł najlepszego Studenckiego Projektu Roku.

Czasy są okropne, firmy padają podczas pandemii, tracimy pracę i w związku z tym także płynność finansową. Na kontach mamy jedynie powiększające się długi. Jak sobie poradzić, kiedy do spłacenia jest spory kredyt? Na pytania odpowie już dzisiaj (19 listopada) w Fakcie mecenas Jakub Michalski.

Wraz z wiekiem skóra starzeje się, traci dawną elastyczność, blask, pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. To naturalny proces, jednak nie musisz się mu w pełni poddawać. Sprawdź, co możesz zrobić, aby twoja skóra twarzy zachowała dobrą kondycję i jakie zabiegi możesz wykonać samodzielnie w domu.

Żagań, 1992 r. Ciche, trochę zapomniane miasteczko na krańcach ziemi lubuskiej. Tu na dworcu PKS pojawił się gwałciciel i morderca, którego policja szuka do dziś.

Ciało Joanny było pokryte warstwą zakrzepłej krwi. Dziewczyna leżała w lesie, a na nogach miała łyżworolki.

Wszyscy mamy jakieś oczekiwania odnośnie tego, jak powinno wyglądać dobre życie seksualne. Ale niektóre rzeczy, które powodują nasze zmartwienie wcale nie są problemami. Powstają przez nasze nierealistyczne oczekiwania.

Jej historia mogłaby posłużyć za scenariusz filmu. Spędziła 8 lat w klasztorze. Później nastąpił nagły zwrot w jej życiu. Kobieta zrzuciła habit i… została gwiazdą porno.

Bycie zawodowym sportowcem nie zawsze jest bajką. Najpierw harówa, a potem oczekiwanie na sukces. Ale ten, nawet jeśli nadejdzie, nie daje gwarancji spokojnego życia w przyszłości. Po zakończeniu kariery sportowcy często szukają źródła takiego zarobkowania, które pozwoliłoby im utrzymać status finansowy z czasów, gdy sięgali po medale.

Stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa – jak je osiągnąć? – Jesteśmy przy Tobie

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*