Agnieszka Burzyńska o spotkaniu Kaczyński-Kukiz i sensacyjnej ofercie [OPINIA]

– W wakacje doszło do spotkania na szczycie Kaczyński – Kukiz. Ten ostatni opowiadał swoim współpracownikom, że rozmowa trwała kilka godzin. Zakończyła się ofertą cichego poparcia posłów Kukiza dla kluczowych projektów PiS, w zamian za pomoc w… jego działalności artystycznej – pisze Agnieszka Burzyńska. Publicystka Faktu zdradza też, jak – według jej informatorów – miałaby ta pomoc konkretnie wyglądać i co mówi się w szeregach Koalicji Polskiej (czyli w politycznym mariażu PSL i Kukiz’15) o flircie z Kaczyńskim, na który liczył polityczny celebryta.

Paweł Kukiz i niemal wszyscy jego posłowie zagłosowali za uchwałą autorstwa PiS, w której wyrazili wsparcie dla wstrzymania dalszych prac UE nad budżetem, by nie dopuścić do powiązania wypłat pieniędzy z przestrzeganiem zasad praworządności. Wyłamała się tylko jedna posłanka – Agnieszka Ścigaj. Zachowanie parlamentarzystów Kukiz15 wywołało niemałe zamieszanie wśród ludowców. Co to znaczy? Opowiem o kulisach flirtu z Prawem i Sprawiedliwością podejmowanych przez Kukiza i jego współpracowników już od kilku miesięcy.

 W co gra Kukiz? 

Paweł Kukiz zaczął szukać nowego miejsca w politycznym świecie tuż po wyborach prezydenckich. Ich wynik, a zwłaszcza wynik Władysława Kosiniaka – Kamysza, z którym Kukiz jest w koalicji bardzo rozczarował rockmena. W jego partii pojawiły się głosy, że taka klęska nie wróży nic dobrego w przyszłych wyborach parlamentarnych i trzeba sobie szukać innej drogi. Na początku kukizowcy puszczali oko do konfederatów. Ale ci drudzy nie chcieli takiego zasilenia własnych szeregów i odrzucili ofertę. Poszło głównie o urazy z przeszłości i nieobliczalność samego Kukiza oraz jego najbliższego współpracownika.

Kukiz wrócił do gry, gdy Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło poszukiwania nowych koalicjantów, którzy mieliby zastąpić Solidarną Polskę w koalicji Zjednoczonej Prawicy. W wakacje doszło do spotkania na szczycie Kaczyński – Kukiz. Ten ostatni opowiadał swoim współpracownikom, że rozmowa trwała kilka godzin. Zakończyła się ofertą cichego poparcia posłów Kukiza dla kluczowych projektów PiS w zamian za pomoc w działalności …. artystycznej lidera ugrupowania. Z relacji, które usłyszałam chodziło o organizację koncertów i imprez w miejscowościach, w których PiS ma władzę w samorządzie. 

Kukiz jeszcze przed wyborami prezydenckimi planował powrót do działalności muzycznej. W wakacje wydawało się, że jest to coraz bardziej możliwe bo trwało wielkie odmrażanie gospodarki i w świecie artystów również pojawiła się nadzieja. Po lecie fala zachorowań wzrosła jednak bardzo gwałtownie i nadzieja na powrót do koncertowania niejako umarła. Mimo tego Kukiz i jego posłowie poparli wczoraj uchwałę PiS, która jest bardzo problematyczna dla obecnych koalicjantów czyli Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ludowcy są prounijni, poza tym mają wśród partnerów także Unię Europejskich Demokratów, dla których – jak sama nazwa wskazuje – Unia Europejska jest jedną z kluczowych kwestii. 

 Cierpliwość niektórych polityków ma swoje granice 

Z moich rozmów z ludowcami wynika, że cierpliwość dla wyskoków Kukiza właśnie się kończy. Zresztą nawet oficjalny przekaz jest dość ostry: jeśli Pawłowi Kukizowi nie podoba się w Koalicji Polskiej to nikt na siłę go nie będzie w niej trzymał. Politycy PSL narzekają, że już od dłuższego czasu właściwie nie ma z nim kontaktu.

Sprawa wydawałaby się prosta i przesądzona. Jednak decyzja o opuszczeniu obecnych partnerów wcale nie jest łatwa dla samego Kukiza. Tworząc własne koło w Sejmie może stracić Komisję ds. Europejskich, której przewodniczy jego bliski współpracownik, etaty pracowników dziś zatrudnionych przez wspólny klub koalicyjny oraz możliwość dysponowania służbowym samochodem. Wydaje się, że to drobne kwestie, ale problem finansów często pojawiał się w jego nieoficjalnych rozmowach Kukiza z innymi politykami, zwłaszcza po tym jak Jarosław Kaczyński zarządził obniżkę poselskich pensji.

 Smutny koniec? 

Najprościej dla Kukiza byłoby dołączyć do jakiegoś innego klubu, czytaj klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jednak dopóki Kaczyński jest w stanie zapewnić sobie większość w oparciu o posłów Zjednoczonej Prawicy to nie kwapi się do przyjmowania parlamentarzystów, którzy mają luźny stosunek do dyscypliny. A nawet słyną z chodzenia głównie własnymi ścieżkami. 

Wśród ludowców można dziś usłyszeć, że jeśli Kukiz nadal będzie napinał strunę rozbieżności w Koalicji Polskiej to po prostu zostanie z niej wykluczony i wyrzucony z klubu. Tym samym spełniłby się scenariusz, którego moim zdaniem sam Kukiz się boi. Bo po zaledwie roku nowej kadencji  powtórzyłaby się sytuacja z końcówki pierwszej kadencji, kiedy pozostał z niewielką grupą współpracowników, którzy nie byli potrzebni ani rządzącym ani opozycji.

 Agnieszka Burzyńska 

Epidemia koronawirusa przyczyniła się do tysięcy ludzkich dramatów na całym świecie. Nie oszczędziła także tej rodziny. Rodzice chłopca umarli w odstępie kilku miesięcy. A czterolatek mówi teraz coś, od czego pęknąć może każde serce…

Ewa Farna jest mamą ponad rocznego synka. W ostatnim czasie skupiała się przede wszystkim na życiu rodzinnych, ale nie zapomniała o swoich fanach. Piosenkarka pochwaliła się niedawno, że pracuje nad nową płytą. Okazuje się jednak, że w ostatnim czasie ciężko pracowała także nad sylwetką. Ewa Farna opublikowała w sieci nowe zdjęcie, na którym odsłoniła brzuch. Fani zachwycają się jej metamorfozą.

Brutalne morderstwo, do którego doszło w majowy wieczór 2018 r., wstrząsnęło mieszkańcami Legnicy (woj. dolnośląskie). 24-letni Damian, lokalny listonosz, wykrwawił się na środku ulicy po tym, jak został dźgnięty nożem w ramię. „To było bardzo fachowe użycie noża, jak odcięcie skrzydła od kurczaka” – mówił sędzia. Nic dziwnego. Mordercą okazał się zawodowy rzeźnik! Przyjechał z Niemiec specjalnie po to, by zamordować nieznajomego chłopaka.

– Elektroniczna proteza ręki sterowana impulsami mięśniowymi, którą stworzyłam idzie o krok dalej i rusza wszystkimi palcami, a nie tylko dwoma, jak protezy obecnie dostępne na rynku medycznym – mówi z dumą Agnieszka Tkaczyk, 25-letnia studentka Politechniki Krakowskiej w Krakowie. Wynalazek powstał w ramach pracy inżynierskiej i zdobył zaszczytny tytuł najlepszego Studenckiego Projektu Roku.

Czasy są okropne, firmy padają podczas pandemii, tracimy pracę i w związku z tym także płynność finansową. Na kontach mamy jedynie powiększające się długi. Jak sobie poradzić, kiedy do spłacenia jest spory kredyt? Na pytania odpowie już dzisiaj (19 listopada) w Fakcie mecenas Jakub Michalski.

Robert Lewandowski (32 l.) nadal nie chce nic powiedzieć na temat afery związanej z jego byłym menedżerem Cezarym Kucharskim (48 l.). Za to chętnie mówią inni. Teraz „ciężkie działa” wytoczył prawnik piłkarza.

Wraz z wiekiem skóra starzeje się, traci dawną elastyczność, blask, pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. To naturalny proces, jednak nie musisz się mu w pełni poddawać. Sprawdź, co możesz zrobić, aby twoja skóra twarzy zachowała dobrą kondycję i jakie zabiegi możesz wykonać samodzielnie w domu.

Kochamy wyprzedaże! Okazje zakupowe przyciągają nas jak magnes i potrafimy cierpliwie na nie czekać. Niestety, takie dni jak Black Friday są także wyczekiwaną przez oszustów okazją do przejęcia naszych danych osobistych. I wykorzystania ich do zaciągnięcia pożyczki lub kredytu. Podpowiadamy, co robić, by się przed tym obronić.

Żagań, 1992 r. Ciche, trochę zapomniane miasteczko na krańcach ziemi lubuskiej. Tu na dworcu PKS pojawił się gwałciciel i morderca, którego policja szuka do dziś.

Ciało Joanny było pokryte warstwą zakrzepłej krwi. Dziewczyna leżała w lesie, a na nogach miała łyżworolki.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!