Komu ufają Polacy i ilu z nich nie zna Morawieckiego?

Największy odsetek Polaków ufa premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Szymonowi Hołowni – dziennikarzowi, który startował w tegorocznych wyborach prezydenckich. Na drugim biegunie znajdują się: inny niedawny kandydat na prezydenta – Krzysztof Bosak i liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet -Marta Lempart. Oto najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu.

Mateusz Morawiecki to najnowszy lider rankingu zaufania. Premierowi ufa 41,3 procent badanych, podczas gdy zepchniętemu na drugie miejsce Andrzejowi Dudzie – 41 procent. Najniższy stopień na podium okupuje Szymon Hołownia, do którego zaufanie deklaruje 36,1 procent Polaków. Warto jednak zauważyć, że każdemu z wymienionych panów, więcej osób nie ufa niż ufa. I tak, swą nieufność do Morawieckiego deklaruje 51,2 procent ankietowanych, do Dudy 47,7 procent, a do Hołowni 39,7 procent. Pozostałym Polakom panowie są obojętni, bądź nieznani.

Politykami, w wypadku których nie padały odpowiedzi „nie znam” są Jarosław Kaczyński i Donald Tusk. Ufa im – odpowiednio 28,3 i 23,5 procent badanych, podczas gdy brak o braku zaufania mówi 57,9 i 51,3 pytanych. Z kolei jeden na stu Polaków twierdził, że nie zna Mateusza Morawieckiego.

Ranking zaufania zamykają Borys Budka, Włodzimierz Czarzasty, Marta Lempart i Krzysztof Bosak. Budce i Czarzastemu ufa po 18,2, Lempart 13,5, a Bosakowi 13,2 procent ankietowanych. Swój brak zaufania do wspomnianych osób podkreśla: w przypadku Budki – 50,6; Czarzastego 46,6; Lempart 43,1, a Bosaka 56,7 procent badanych. Jednocześnie Marta Lempart jest osobą, której nie znał co czwarty pytany (26,3 procent).

Badanie IBRiS dla Onetu zostało przeprowadzone 13-14 listopada metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badana próba wyniosła 1100 osób.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*