Nowe 500 plus. Kto tym razem dostanie pieniądze od rządu?

Policjanci z oddziałów prewencji i kontrterrorystów otrzymają dodatki do pensji. Rząd w przyszłym roku wypłaci mundurowym 500 złotych więcej. O podwyżki od kilkunastu tygodni walczyły związki zawodowe policjantów. Dodatkowe pieniądze dla policjantów mają być wypłacane przez MSWiA już od 1 stycznia 2021 roku.

– Doceniając wymagającą służbę w warunkach pandemii i liczbę realizowanych zadań, podjąłem decyzję o przyznaniu dodatku dla policjantów oddziałów prewencji oraz kontrterrorystów. Dodatek będzie wynosił 500 zł i będzie wypłacany od 1 stycznia 2021 roku – mówił Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 Nowy dodatek dla prewencji 

MSWiA przekazało w komunikacie, że zgodnie z nowelą rozporządzenia ws. zasad wynagradzania policjantów, od 2021 roku wypłacane będą dodatki w kwocie 500 złotych. Taki dodatek będzie przysługiwał funkcjonariuszom pełniącym służbę na stanowisku etatowym w oddziale prewencji policji lub samodzielnym pododdziale prewencji Policji.

– Ich służba jest szczególnie trudna w czasie pandemii i wymaga realizacji dodatkowych zadań. Ten dodatek jest wyrazem uznania dla ich zaangażowania w niejednokrotnie wielogodzinną służbę, wymagającą dużego poświęcenia – mówi Mariusz Kamiński. 

Dodatki trafią także do zatrudnionych w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA” lub w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji. Jak zaznacza MSWiA, dodatki dla policjantów z tego oddziału będą mogły być wyższe. Na więcej niż 500 złotych podwyżki będą mogli liczyć ci, którzy „uczestniczą bezpośrednio w działaniach kontrterrorystycznych lub wspierających działania jednostek policji w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania”.  

 Nawet 1500 złotych 

Z kolei w przypadku policjanta pełniącego służbę w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji, dodatek będzie można podwyższyć do kwoty 1000 zł. Natomiast gdy policjant pełni służbę w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA” dodatek będzie można podwyższyć do 1500 zł (nie mniej niż 1000 zł).

– Nasi policyjni antyterroryści to najlepsi z najlepszych. Zatrzymują oni najgroźniejszych przestępców, realnie ryzykując życiem. Takimi dodatkami chcemy wzmacniać atrakcyjność służby także pod względem finansowym – zaznaczył minister Mariusz Kamiński.

24-letnia Monika S. z Lubina (woj. dolnośląskie) jest drobniutka jak dziecko i lekko upośledzona. Dwaj bracia i ich kolega postanowili wykorzystać jej naiwność i ufność. Brutalnie pobili bezbronną dziewczynę i wielokrotnie zgwałcili.

Za nami chyba jeden z najbardziej emocjonujących odcinków 7. edycji „Rolnik szuka żony”. Tym razem najbardziej poruszył widzów wątek Dawida i jego kandydatek. Randka Dawida i Martyny, którą mieliśmy okazję obserwować w 8. odcinku, nie należała do udanych. Kobieta wyznała rolnikowi, że nie zamierza już kontynuować znajomości z nim. Dawid bardzo to przeżył. Zalał się łzami, a jego rozpacz nagrały kamery.

Koronawirusem zakażają się codziennie tysiące Polaków. Sytuacja robi się coraz poważniejsza, a rząd zapowiada kolejny lockdown, jeśli średni (w skali tygodnia) dobowy wskaźnik zakażeń będzie przekraczał 70-75 na 100 tysięcy mieszkańców. Ministerstwo zdrowia podało właśnie najnowsze dane dotyczące koronawirusa. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 21 713 zakażenia koronawirusem i 177 zgonów nim spowodowanych.

Poćwiartowane zwłoki 18-letniej dziewczyny znaleźli rozrzucone po całym mieście. Morderca pociął swoją ofiarę na 24 kawałki. Niektórych do tej pory nie znaleziono.

Klaudia J. (21 l.) z Grudziądza wracała z Wielkiej Brytanii do Polski. Jechała sama służbowym busem. Do celu swojej podróży jednak nie dotarła. Najbliżsi 21-latki mieli z nią ostatni kontakt, kiedy ta była we Francji. Potem jej telefon milczał. Auto, którym podróżowała Klaudia, znaleziono we francuskim Calais. Zrozpaczona rodzina dziewczyny zgłosiła jej zaginięcie na policję. Najbliżsi Klaudii prosili o pomoc w jej odnalezieniu. Na szczęście, Klaudię udało się odnaleźć! Potwierdził to Fakt24 podkom. Robert Szablewski z Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu.

Pierwsza fala epidemii koronawirusa nie wpłynęła w widoczny sposób na statystyki zgonów w Polsce. Eksperci tłumaczyli to między innymi tym, że małej mobilności społecznej zmalała liczba wypadków drogowych. Ale w październiku, gdy epidemia zaczęła przybierać na sile i zbierać straszne żniwo, nic nie było w stanie zrównoważyć statystyk związanych ze śmiertelnością chorych na COVID-19. Liczby nie kłamią. Zobaczcie dane, do których dotarł Fakt.pl.

Czy rząd pozwoli nam odwiedzić rodzinę w Boże Narodzenie? Co wolno, a czego nie, na bazarze? Czy wszystkie dzieci muszą uczyć się zdalnie? Czy apteki pozostaną otwarte? Życie w pandemii jest nieznośne nie tylko dlatego, że musimy się ograniczać. Problemem jest też to, że wiele osób nie nadąża za zmieniającymi się przepisami i zaleceniami. Fakt zebrał 50 najczęściej pojawiających się pytań o życie w pandemii. Oto odpowiedzi.

To wielki dramat dla rodziców, którym jedyny syn odebrał jedyną córkę. Ostatnie pożegnanie zamordowanej Natalii († 17 l.) z pewnością było dla nich trudnym momentem. Postanowili ten czas spędzić w gronie tylko najbliższych. Dlatego o pogrzebie nastolatki nie wiedzieli nawet sąsiedzi.

Mamuka K. (41 l.) nie porusza się już tak pewnym krokiem, jak wtedy, gdy próbował zatrzeć ślady po morderstwie Pauliny. W poniedziałek w łódzkim sądzie powłóczył skutymi kajdanami nogami. Wzrok wbił w podłogę. Czy wiedział, że w sali rozpraw będą patrzeć na niego mama i brat zamordowanej Pauliny?Ta zbrodnia wstrząsnęła nie tylko Łodzią, ale całą Polską. Minęły dwa lata, a rodzina wciąż nie doczekała się sprawiedliwości.

Era klanu Trumpów w Białym Domu chyli się ku końcowi. Według złośliwych pierwsza, a już niebawem była pierwsza rodzina USA, zaczęła się już pakować, a Melania Trump odliczać dni do rozwodu. Post pierwszej damy, który pojawił się na jej oficjalnych profilach w mediach społecznościowych wskazuje jednak na coś innego.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!