Ukraina rozważa wprowadzenie „weekendowej kwarantanny”

W związku z sytuacją epidemiczną Ukraina na razie nie planuje całkowitego lockdownu, choć ukraiński resort zdrowia proponuje wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, w tym tzw. weekendowej kwarantanny oraz godzin dla seniorów w sklepach.

W środę na Ukrainie odnotowano kolejną już rekordową liczbę potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem dziennie – ponad 9,5 tysiąca, za poprzednią dobę. Najwięcej stwierdzono ich w Kijowie, obwodzie charkowskim, obwodzie donieckim, a także odeskim. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zarażenia SARS-CoV-2 na Ukrainie to ponad 420,6 tys., przy czym 176,4 tys. wyzdrowiało. Zmarło już ponad 7,7 tys. osób, z czego 199 we wtorek.

Ukraiński minister zdrowia Maksym Stepanow powiedział w środę, że wkrótce z uwagi na sytuację w kraju może zostać wprowadzona nowa forma obostrzeń, w postaci „kwarantanny weekendowej”. Wcześniej część ukraińskich mediów podawała, że władze rozważają wprowadzenie dodatkowych obostrzeń.

 – Nie wykluczam, że kwarantanna w weekend jest możliwa, czyli że ostrzejsze restrykcje będą działać w weekend  – powiedział Stepanow na antenie stacji TSN. Tłumaczył, że ma to na celu przerwanie łańcucha transmisji wirusa. Przewiduje tu stosowne działania ze strony rządu.

Pytany o to, na czym miałaby polegać taka weekendowa kwarantanna, minister podał przykład sklepów i gastronomii:

 – Na przykład, więcej sklepów będzie zamkniętych w sobotę i niedzielę, podczas gdy firmy kateringowe będą działać w trybie na wynos. To zredukuje liczbę ludzi [w miejscach publicznych – red.]. 

Nowe zasady mogą zacząć obowiązywać już od najbliższego poniedziałku, co oznacza, że następny weekend byłby już objęty „weekendową kwarantanną”.

Ukraiński minister zdrowia zapewnia przy tym, że władze nie planują wprowadzania w kraju godziny policyjnej. Zaznaczył, że w tym celu trzeba by ogłosić stan nadzwyczajny, ale resort zdrowia nie będzie tego rekomendować.

Z kolei wiceminister zdrowia  Wiktor Laszko powiedział  , że rozważane jest wprowadzenie w kraju tzw. godzin dla seniorów w sklepach. Założenia tego pomysłu są zbliżone do zasada obowiązujących w Polsce. W godzinach 10-12 w sklepach czy aptekach obsługiwane miałyby być wyłącznie osoby starsze, w wieku od 60 lat.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że ukraiński rząd nie planuje wprowadzania w kraju całkowitego lockdownu. Przyznał jednak, że jeśli sytuacja epidemiczna będzie dalej się pogarszać, to obowiązujące obostrzenia mogą zostać wzmocnione.

Szmyhal zaznaczył przy tym, że obecnie kraje europejskie, które chwalą się potężnymi systemami i zasobami medycznymi, takie jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania, ponownie wchodzą w ścisły reżim kwarantanny.

Od sierpnia br. na Ukrainie obowiązuje reżim tzw. kwarantanny dostosowawczej, a w kraju jest podział regionalny według czterech stref: zielonej, żółtej, pomarańczowej i czerwonej. Zależą one od dostępności łóżek w szpitalach, średniej liczby testów PCR i ELISA, stopnia potwierdzonych przypadków koronawirusa i dzienna dynamika jego rozprzestrzeniania się. W połowie października zasady te zostały przedłużone do końca tego roku.

Przeczytaj:  Minister zdrowia Ukrainy: sytuacja jest podobna do tej obserwowanej wiosną tego roku w Hiszpanii i we Włoszech 

Czytaj również:  Blisko 60 proc. Ukraińców za zakupem szczepionki na koronawirusa od Rosji [SONDAŻ] 

  Unian   /  112.ua   / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*