Andrzej Duda ze słabymi notami! Kto ocenił prezydenta najgorzej?

Razem z poparciem dla Prawa i Sprawiedliwości spada poparcie dla Andrzeja Dudy. W październiku mniej niż połowa obywateli była zadowolona z jego prezydentury. Tak niskich notowań Andrzej Duda nie miał od 2015 roku, kiedy po raz pierwszy został prezydentem. Spada także zadowolenie Polaków z pracy Sejmu i Senatu.

Andrzej Duda niedawno zachorował na COVID-19. Jak informuje wp.pl 4 listopada prezydent Polski Andrzej Duda pojawił się już w Pałacu Prezydenckim. Powrót do pracy nastąpił po trwającej 10 dni izolacji spowodowanej zakażeniem COVID-19. Zakończenie walki z koronawirusem potwierdził również sam prezydent. Nieoficjalnie, wynik drugiego testu przeprowadzonego na początku listopada wyszedł negatywny. 

W Pałacu nie czekały na prezydenta dobre informacje. Według sondażu CBOS z 19-29 października prezydent cieszy się poparciem zaledwie 42 procent ankietowanych. Jednak liczniejsza jest grupa niezadowolonych z jego prezydentury – to aż 49 procent respondentów. 

– To najsłabsze notowania Andrzeja Dudy od objęcia przez niego urzędu w 2015 r. – komentuje sondaż CBOS. Po raz pierwszy od 2015 r. prezydent ma bilans ujemny, czyli więcej not złych niż dobrych.

W ciągu miesiąca ocen dobrych ubyło Dudzie aż o 13 punktów procentowych. Jednocześnie przybyło ocen negatywnych o 12 punktów procentowych. 

 Podzieleni odnośnie prezydenta 

Andrzeja Dudę chwalą wyborcy Prawa i Sprawiedliwości – tu aż 97 proc. wystawiło mu dobre noty. Z pracy prezydenta zadowoleni są najbardziej badani o prawicowych poglądach (77 proc.), zaangażowani w praktyki religijne, uczestniczący w nich kilka razy w tygodniu (70 proc.), najstarsi (62 proc.), z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym, mieszkający na wsi (51 proc.) oraz pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych (57 proc.).

Najgorsze oceny prezydent Duda zebrał wśród wyborców Lewicy (95 proc.) i Koalicji Obywatelskiej (93 proc.), mieszkańców dużych miast (71 proc.), młodych (18-24 lata; 74 proc.), i z wyższym wykształceniem (66 proc.).

 Spada poparcie dla polityków i partii rządzącej 

Polacy gorzej oceniają także parlament. Działalność Sejmu pozytywnie ocenia zaledwie 19 proc. (spadek aż o 12 pkt. proc.), a negatywnie aż 67 proc. (wzrost o 14 pkt. proc.). Senat ma nieco lepsze noty. Pozytywnie ocenia pracę senatorów 28 proc. (spadek o 7 pkt. proc.). Krytycznie Senat ocenia 54 proc. (wzrost o 11 pkt. proc.). To najgorsze notowanie parlamentu w tej kadencji i – jak zauważa CBOS – „jedne z najsłabszych od wyborów parlamentarnych sprzed pięciu lat”.

Parę dni temu CBOS opublikował wyniki poparcia dla partii politycznych. Okazało się, że PiS w miesiąc stracił aż 9 pkt. proc. – jego notowania spadły z 40,4 proc. do 31,3 proc. To bezprecedensowy spadek.

W sondażu Kantar dla „Gazety Wyborczej” przeprowadzonym tuż po decyzji Trybunału Konstytucyjnego PiS miał tylko 26 proc.

Prawie połowa Polaków ocenia jego prezydenturę źle.

Coraz mniejszym poparciem Polaków cieszą się także Sejm i Senat. Spadają również notowania partii rządzącej.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*