Ukraina przedstawi Czwórce Normandzkiej nowy plan dla Donbasu

Ukraina pracuje nad planem działania na rzecz pokoju na wschodzie Ukrainy, który zostanie zaprezentowany grupie Czwórki Normandzkiej, powiedział szef ukraińskiej delegacji do grupy kontaktowej ds. rozwiązania sytuacji we wschodniej Ukrainie Leonid Krawczuk – poinformował w niedzielę portal World News Network.

Jak podał w niedzielę portal  World News Network  , Leonid Krawczuk szef ukraińskiej delegacji do grupy kontaktowej ds. rozwiązania sytuacji we wschodniej Ukrainie. Władze kraju zaprezentują Czwórce Normandzkiej nowy plan na rzecz pokoju.

„Sytuacja [negocjacyjna] jest lepsza w tym roku w porównaniu z kilkoma poprzednimi latami. Ukraina pracuje nad planem działania w celu rozwiązania sytuacji w Donbasie. Będziemy gotowi przedstawić jego projekt w najbliższej przyszłości, aby przyjrzeć się inicjatywie innych – zaznaczył Krawczuk.

„Jestem przekonany, że podejmiemy decyzję i pójdziemy naprzód” – dodał. Jednocześnie ukraiński wysłannik zapowiedział, że jeśli plan się nie powiedzie, strony będą kontynuować rozmowy.

Rosyjski wysłannik do grupy kontaktowej Borys Gryzłow powiedział 28 października, że Kijów obiecał przedłożyć do dyskusji mapę drogową dla Donbasu. „To mogłoby pomóc zakończyć impas w rozmowach” – zauważył.

  Wcześniej  , wicepremier Ukrainy Ołeksij Reznikow uznał, że odejście od pakietu porozumień określających polityczne środki rozwiązania konfliktu w Donbasie nie byłoby korzystne.

Reznikow udzielił wywiadu kanałowi telewizyjnemu Ukaina24. W jego trakcie ukraiński wicepremier podkreślił przywiązanie Ukrainy do obecnych formatów politycznego dialogu w sprawie Donbasu. „Nie ma żadnego problemu, na poziomie <>, dokonać przeglądu <> i uczciwie powiedzieć: tutaj on działa, tu on może zadziałać, tu nigdy nie zadziała” – zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Reznikow stwierdził, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie może odciąć się od formatu normandzkiego czy porozumień mińskich bo są to uzgodnienia i zobowiązanie zaciągnięte na forum czterech państw. Jak stwierdził Rezenikow wycofanie się Ukrainy z porozuemień mińskich byłoby „samobójstwem”.

Ukraiński wicepremier przypominał, że na spotkaniu głów państw formatu normandzkiego jakie odbyło się 3 lipca w Berlinie w czasie którego ustalono rozejm, wymianę jeńców, wycofanie sił obu stron w trzech punktach rontu oraz utworzenie dwóch punktów kontrolnych dla przejazdu. Jak zadeklarował Reznikow przejścia te zostaną otwarte 10 listopada w Szczastju i Zołotym na terenie obwodu ługańskiego.

Kresy.pl/World News Network/

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*