Opozycja ostro o propozycji premiera. „Oszustwo”

Nie ma zgody na to, by brać udział w kolejnych oszustwach – grzmiał przewodniczący PO Borys Budka. Lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty stwierdził , że nie będzie przyczyniać się do rozmywania odpowiedzialności, zaś PSL zamiast przedstawicieli partii, wysyła ekspertów medycznych. Tak opozycja zareagowała na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego do rozmów na temat sytuacji w kraju.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował , że w poniedziałek na godz. 17 planowane jest spotkanie premiera z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych, a w spotkaniu mają wziąć też udział przedstawiciele rady medycznej ds. epidemiologicznych. Głównym tematem spotkania ma być sytuacja epidemiczna związana ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i działania rządu w celu ich ograniczenia. Müller nie wykluczył, że pojawi się też temat protestów po wyroku TK ws. przepisów antyaborcyjnych.

 Czarzasty: wycofać bojówki 

Włodzimierz Czarzasty (Lewica) oświadczył, że nie pójdzie na poniedziałkowe spotkanie u premiera, gdyż nie chce wysłuchiwać obietnic, które nie zostaną zrealizowane. – Nie będę paprotką, która będzie służyła do rozmycia odpowiedzialności – oświadczył wicemarszałek Sejmu.

Czarzasty na konferencji prasowej przyznał, że takie zaproszenie otrzymał, ale nikt z Lewicy na to spotkanie się nie wybiera. Przekazał ponadto, że wraz Robertem Biedroniem z Wiosny i Adrianem Zandbergiem z partii Razem wystosowali do premiera list, w którym napisali, że warunkiem jakichkolwiek rozmów z władzą jest m.in. wycofanie skrajnie prawicowych bojówek z ulic, publiczna deklaracja na temat wstrzymania represji wobec protestujących kobiet i represji wobec uczelni w postaci odbierania im środków na badania i inwestycje.

 Budka: to wielkie oszustwo 

– Nie ma zgody KO na to, by brać udział w kolejnych oszustwach – tak lider PO Borys Budka odniósł się do propozycji premier. – Od samego początku pandemii ten rząd oszukuje społeczeństwo. Tak było w marcu, gdy rząd mówił, że jest gotowy na pandemię, tak było i później, gdy sprowadzano pod publikę wielkim Antonowem maseczki bez atestów, gdy ściągano sprzęt, zapewniano nas o respiratorach, że będą, podczas gdy były kupowane od handlarzy bronią, tak jest i teraz – oświadczył Budka.

Według niego „to wielkie oszustwo sprowadza się również do tego, że postulaty opozycji, które są zgłaszane na tego typu spotkaniach, są wyrzucane do kosza”.

 Kosiniak-Kamysz: eksperci zamiast polityków 

Szef PSL przekazał podczas konferencji prasowej w Sejmie, że „dotarło zaproszenie premiera”. – Jeśli szczerze są intencje premiera w zaproszeniu, że ma to być rozmowa o epidemii, przewidywania i założenia z radą ekspertów, to wysyłamy swoich ekspertów. Dodał, że nie będą to politycy.

– Żeby nie było wątpliwości dotyczących rozmów o polityce.(..) Jeśli chodzi o konsultacje ws. prezydenckiego projektu ustawy ws. aborcji, to politycznie w takich konsultacjach z premierem nie będziemy brali udziału. O tym możemy rozmawiać na posiedzeniu plenarnym Sejmu lub na komisji. Nie rozumiem tego, że premier może rozmawiać o ustawie prezydenta – ocenił szef ludowców.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*