Chryzantemy i znicze zamiast na cmentarze trafią do rządowych agencji

Ogłoszona w piątek decyzja o zamknięciu cmentarzy w sobotę, niedzielę i poniedziałek wywołała masowe protesty przedsiębiorców żyjących z handlu kwiatami i zniczami. Najpierw swoją pomoc zaoferowały im samorządy, które zadeklarowały, że odkupią część towarów. W sobotę zareagował także premier i obiecał, że państwo odkupi kwiaty od przedsiębiorców.

Po spontanicznej akcji społecznej oraz decyzjach kolejnych samorządów, by wspomóc drobnych przycmentarnych handlarzy, na ruch zdecydował się także premier. Zapowiedział, że państwo odkupi kwiaty lub zapłaci samorządom, które już to zrobiły.

 Cmentarza zamknięte  Decyzja o zamknięciu cmentarzy w weekend z dniem Wszystkich Świętych została przekazana w piątek 30 października przed godziną 16. Bramy nekropolii zostały zamknięte o północy z 30 na 31 października. Tysiące drobnych przedsiębiorców, którzy zajmują się handlem zniczami i kwiatami straciło możliwość sprzedaży towaru. W gorszej sytuacji byli ci drudzy, bo kwiaty mogą nie wytrzymać kilka dni.

Na konferencji w piątek premier zapewniał przedsiębiorców, że otrzymają wsparcie, ale nie powiedział w jakiej formie i kiedy. Teraz wysokość tego wsparcia jest już znana. 

 Pomoc samorządów i społeczne akcje  Od piątkowego wieczoru trwały spontaniczne akcje odkupywania od przedsiębiorców towaru, którego ze względu na zamknięcie nekropolii nie mogliby sprzedać. Zachęcano do kupowania kwiatów ciętych i ustawiania ich w wazonach na stole, a chryzantemy doniczkowe miały ozdobić balkony i przydomowe ogrody.

Wiele samorządów zdecydowało również o przyznaniu handlarzom prawa do bezpłatnego handlu nie tylko przy cmentarzach lub wydłużały pozwolenia na uliczną sprzedaż. Wiele samorządów poszło dalej i zdecydowało się na odkupienie od przedsiębiorców wszystkich niesprzedanych kwiatów czy zniczy i ustawienie ich na grobach zmarłych, kiedy ich bliscy nie mają tam wstępu. 

Pomysłowością wykazali się organizatorzy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, którzy poinformowali w mediach społecznościowych o akcji #ChryzantemyZłociste i zachęcali uczestników protestu do symbolicznego kupowania zniczy i kwiatów w ramach strajku. 

 Będzie pomoc rządu 

Po tym, jak na taki ruch zdecydowało się już kilkanaście samorządów, decyzję podjął również premier Mateusz Morawiecki. Poinformował w sobotę, że samorządy, które zapłacą handlarzom za niesprzedane kwiaty otrzymają zwrot środków „z fundusz Covid”.

Premier zdecydował także, że terenowe oddziały rolnych agencji – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Rozwoju i Modernizacji Wsi „odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami.”

Ile rząd wyda na wsparcie branży cmentarnej? – Przekażemy 180 mln zł dla wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy i kwiatów – poinformowała wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk. Wsparcie byc może będzie wyższe. 180 mln zł to pierwsza transza zarezerwowana na ten cel.

Coraz większe przerażenie w szeregach Zjednoczonej Prawicy. Jaka jest przyczyna? Ostatnie zachowania Jarosława Kaczyńskiego. Politycy partii rządzącej coraz częściej zadają sobie pytania o to, czy prezes jest nieomylny i czy naprawdę wie, co robi. To pierwsza taka sytuacja, że działacze PiS bardzo ostro krytykują swojego wodza – pisze Agnieszka Burzyńska, dziennikarka i publicystka Faktu.

Nie jest tajemnicą, że od dłuższego czasu Polska nie ma już żadnej kontroli nad epidemią koronawirusa. Zakażeń przybywa w lawinowym tempie i niestety nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Zapytaliśmy w Głównym Inspektoracie Sanitarnym o statystyki dotyczące tego, gdzie najczęściej zakażają się Polacy. Niestety, udzielona nam odpowiedź budzi duży niepokój…

Rosyjski naukowiec Aleksander Czepurnow (69 l.) zdecydował się zaryzykować własne życia, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie w sprawie koronawirusa. W tym celu specjalnie zakaził się koronawirusem i zachorował na Covid-19. O efekcie końcowym jego eksperymentu, który powinien także dać do myślenia osobom odpowiedzialnym za walkę z epidemią, przeczytacie poniżej.

Poseł PiS Jerzy Polaczek bardzo ciężko przechodzi Covid-19, od 14 dni walczy o zdrowie w szpitalu MSWiA w Katowicach. Wcześniej był okazem zdrowia. Faktowi opowiedział wstrząsające rzeczy o tym, co dzieje się na oddziale.

Gwiazda „The Voice Kids” przegrała walkę z nowotworem mózgu. Grace Mertens miała zaledwie 16 lat. W 2017 roku brała udział w niemieckiej edycji show i miała zadatki na wspaniałą wokalistkę. Grace zmarła 22 października. Wcześniej podzieliła się z fanami na Instagramie swoim ostatnim marzeniem…

Lorenz Snack World zapobiegawczo wycofuje z polskiego rynku produkty pod marką Lajkonik, które w składzie zawierają sezam. Dotyczy to wyłącznie produktów o datach przydatności do spożycia wskazanych niżej. Producent podaje, że mogą zawierać one pozostałość środka ochrony roślin, który jest szkodliwy dla ludzi.

Odszedł Jerzy Zygmunt Nowak. Aktor zmarł 22 października w Warszawie, miał 80 lat. O jego śmierci poinformował na swoim profilu społecznościowym Związek Artystów Scen Polskich. „Z żalem żegnamy Zygmunta Jerzego Nowaka, aktora filmowego, radiowego (…) Największą popularność przyniosła mu filmowa rola Fabiana Bohatyrowicza w obrazie „Nad Niemnem” w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego” – czytamy.

Polska walczy z szalejącą epidemią koronawirusa, a teraz jeszcze to! Okazuje się, że do Polski już wkrótce mogą dolecieć tysiące zakażonych ptaków ze Wschodu. Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat, w którym ostrzega przed zagrożeniem.

We Wrocławiu jeden z agresywnych osiłków, którzy zaatakowali protestujące kobiety popchnął młodą dziewczynę. To zdarzenie zarejestrowały kamery, a bandziora szukało wiele osób. Damski bokser jest już w rękach policji.

Takich słów ze strony prezydenta Białorusi chyba nikt się nie spodziewał. Aleksander Łukaszenka oświadczył w czwartek, że Andrzej Duda zwyciężył w wyborach prezydenckich dzięki sfałszowaniu ich wyników. „Tam nie było nawet procenta przewagi” – stwierdził. Dodał też, że Polska chciała zrobić rebelię w jego kraju, a sama się jej doczekała.

FAKT.PL

Więcej postów