Najnowszy sondaż. Duży spadek poparcia dla PiS

31 proc. badanych oddałoby głos na PiS wraz z koalicjantami. Partia rządząca w stosunku do ostatniego badania straciła aż 9 pkt. proc. poparcia – wynika z październikowego sondażu CBOS. Czy to skutek oburzenia społecznego po wyroku TK? Badanie rozpoczęto jeszcze przed wyrokiem TK (zapadł 22 października), ale zakończono, gdy w kraju trwały już masowe protesty. 18 proc. Polaków wybiera KO, a 10 proc. – ruch Polska 2050.

Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS dot. preferencji partyjnych w ostatniej dekadzie października, gdyby nie było pandemii i wybory parlamentarne odbywały się właśnie teraz, wzięłoby w nich udział 72 proc. dorosłych Polaków, czyli o 6 pkt proc. mniej niż na przełomie września i października. 16 proc. nie wzięłoby udziału w wyborach (o 3 pkt proc. więcej niż w ostatnim badaniu). Niezdecydowanych było 12 proc. (wzrost o 3 pkt proc.).

Nadal najsilniejszym ugrupowaniem pozostaje  koalicja rządząca, która odnotowała jednak największy spadek poparcia.  Na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami, Porozumieniem i Solidarną Polską, oddałoby głos 31 proc. badanych, co oznacza spadek o 9 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania. Według autorów badania, wpływ na taką zmianę w poparciu dla PiS miały przede wszystkim „wydarzenia z trzeciej dekady października”. 

To kolejny sondaż, w którym PiS notuje tak duże spadki. W sondażu Kantar dla „Gazety Wyborczej”, który został opublikowany 28 października, Zjednoczona Prawica uzyskała zaledwie 26 proc. poparcia. „Gazeta Wyborcza” zauważa, że tak słabego wyniku partia Jarosława Kaczyńskiego nie miała od wyborów parlamentarnych w 2015 r. W październiku średnie poparcie dla PiS wyniosło 38,4 proc. We wrześniu, w innym badaniu Kantaru, na obóz rządzący wskazało 39 proc. respondentów.

 Na łeb na szyję leci poparcie dla PiS wśród młodych 

CBOS podkreśla, że  największy spadek poparcia koalicja rządząca odnotowała wśród osób od 18. do 25. i od 25. do 34. roku życia (odpowiednio: 16 i 15 pkt proc.). Duży spadek odnotowano także wśród osób w wieku przedemerytalnym: 17 pkt. proc . Jako istotne zostały wskazane spadki poparcia wśród respondentów w najmniejszych miastach (12 punktów) oraz na wsi -10 punktów), a także wśród ludzi z wykształceniem średnim (11 punktów) oraz podstawowym lub gimnazjalnym (10 punktów). Niemniej, grupą o największym spadku okazały się osoby o najniższych dochodach, do 1000 zł na osobę – w tej grupie CBOS odnotował 26 pkt proc. spadku poparcia dla Zjednoczonej Prawicy.

Najczęściej wskazywanym ugrupowaniem opozycyjnym jest Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) z poparciem 18 proc.; tym samym odnotowała ona wzrost o 2 pkt proc. w stosunku do ostatniego badania.

Na trzecim miejscu uplasowało się ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050 z poparciem 10 proc. Podobnie jak KO, odnotowało ono wzrost o 2 punkty procentowe.

Na Lewicę (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Lewica Razem) oddałoby w październiku głos 7 proc. deklarujących udział w wyborach, co oznacza wzrost poparcia o 2 pkt proc. Bez zmian pozostało poparcie dla Konfederacji (KORWiN, Ruch Narodowy, Braun), które wynosi 8 proc. „Konfederacja to jedyne ugrupowanie, które na spadku poparcia dla rządzącej formacji nic nie zyskało” – zauważa CBOS.

Poza parlamentem pozostałoby PSL (Koalicja Polska, czyli PSL i Kukiz’15) popierane przez 4 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt).

Jak wskazuje CBOS, w trakcie prowadzenia badania, 22 października Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie niekonstytucyjności eugenicznych przesłanek przerywania ciąży; do ogłoszenia tego wyroku TK włącznie przeprowadzono 157 wywiadów, co stanowi 15 proc. ogółu zrealizowanych ankiet. „Zatem osoby te deklarowały swoje sympatie partyjne w innej sytuacji niż te, które odpowiadały na pytanie o preferencje partyjne po tym wydarzeniu, a zwłaszcza po pojawieniu się masowych protestów związanych z tym orzeczeniem i jego skutkami prawnymi” – zaznaczono.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*