Ważna zapowiedź rządu dotycząca walki z pandemią!

Będziemy chcieli, by wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami w związku z pandemią zostały objęte programem wsparcia – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział między innymi zwolnienie przedsiębiorców ze składki ZUS za listopad i bezzwrotne dotacje dla najmniejszych firm.

Premier podkreślił, że znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią, a rząd wprowadził szereg obostrzeń z tym związanych.

– Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi, zapaścią gospodarczą, długotrwałymi kłopotami. Znalezienie właściwej ścieżki po środku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w najbliższej przyszłości – powiedział szef rządu. – Wirus nie pozostawia wiele pola manewru, dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte i zostają dotknięte tym rygorem, obostrzeniami, które wdrożyliśmy, chcemy, by zostały również objęte programem wsparcia.

Jak mówił Morawiecki, największe obciążenie dla przedsiębiorców w czasie drugiej fali pandemii dotyczy różnego rodzaju obostrzeń w dziedzinie usług m.in. w gastronomii, ale także rozrywki, branży fitness, jak również sprzedawców na targach i bazarach.

– Tu także dokonamy pewnych zmian w sprzedaży detalicznej – dodał Morawiecki.

 Zwolnienie z ZUS i postojowe 

Zwolnienie ze składki ZUS za listopad, wypłaty postojowego, bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł, zwolnienie z opłaty targowej z cały 2021 rok – to elementy wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami związanymi z epidemią, przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego.

– Dla tych branż w listopadzie dokonujemy zwolnienia ze składki ZUS – powiedział Morawiecki.

Ponadto – dodał – wdrożone zostanie postojowe, czyli „dopłata z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia w tych firmach”.

– Po trzecie bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. złotych dla tych małych mikrofirm, które wpadają w trudną sytuację gospodarczą, a po czwarte zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 z jednoczesną rekompensatą tego zwolnienia dla samorządów – informował premier.

I dodał, że wartość wsparcia dla przedsiębiorców to 1 mld 800 mln zł i dotyczy ponad 170 tys. firm zatrudniających ponad 400 tys. osób.

 Pomoc tak długo, jak będą obostrzenia 

– Propozycje dotyczą listopada, ale jeżeli będzie konieczne przedłużenie obostrzeń, to będzie ono przedłużone na kolejne miesiące – wyjaśniał premier.

Premier zaznaczył, że z pomocy i ulg przewidzianych przez rząd będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w październiku lub listopadzie będzie mniejszy o 40 proc w porównaniu do października i do listopada 2019 roku.

– Czyli do czasu, kiedy nie było epidemii i kiedy te wartości można ze sobą we właściwy sposób porównać, czyli październik do października, listopad do listopada – dodał Morawiecki. – Życzyłby wszystkim rodakom, przedsiębiorcom, żeby na listopadzie się to zakończyło, bo to będzie oznaczało, że możemy pod koniec listopada zmieniać warunki funkcjonowania i przy utrzymaniu rygorów sanitarnych dopuścić funkcjonowanie wielu tych przedsiębiorców.

Dotknęły one min. branżę fitness.

Od soboty zamknięte są również lokale gastronomiczne, które mogą serwować wyłącznie dania na wynos.

Premier zapowiedział min. zwolnienie ze składki ZUS za listopad i bezwrotne dotacje dla małych firm.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*