Człowiek Ziobry zdradza, czy Solidarna Polska poprze zgładzenie prawa aborcyjnego

Czy Solidarna Polska poprze rozwiązania koalicyjnego Porozumienia, które szykuje projekt ustawy, pozwalający na przerywanie ciąży w wypadku wad letalnych płodu? Zdaniem polityków partii Jarosława Gowina decyzja Trybunały Konstytucyjnego nie może „zmuszać kobiet do heroizmu”. „Musiałbym taki projekt najpierw zobaczyć” – mówi w rozmowie z „Super Expressem” Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, polityk Solidarnej Polski.

„Super Express”: – Przestraszyliście się masowych protestów przeciwko decyzji o zaostrzeniu prawa aborcyjnego?

Jacek Ozdoba: – Demokracja polega na tym, że każdy ma prawo protestować, ale musimy pamiętać o dwóch rzeczach: że jest sytuacja pandemii i protesty w takim czasie są niebezpieczne i że forma tego protestu jest nieakceptowalna. Mowa tu o wulgarnej formie i bezpośrednim ataku na kościoły.

– Pytałem, czy się boicie gniewu społecznego…

– To nie kwestia gniewu. Czasami trzeba podjąć decyzje niełatwe, które nie wszystkim się podobają. Ale nawet wtedy nie można wykorzystywać demokratycznych form wyrażania swojego zdania do ataków na kościoły i wiernych, a z tym niestety mamy do czynienia.

– Skoro zapisaliście Boga do swojego obozu politycznego, powiadają protestujący, to siłą rzeczy, Bóg obrywa za wasze decyzje.

– Przede wszystkim to decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który badał zgodność z konstytucją…

– Który wasz obóz kontroluje, więc de facto to wasza decyzja. Nie czarujmy się.

– To pana opinia. To decyzja niezależnego organu konstytucyjnego, który przedstawił wykładnię prawną swojej decyzji. Rozumiem, że nie wszystkim się ona może podobać, ale nie można swoich emocji wyrażać w ten sposób, że profanuje się kościoły, atakuje kapłanów i wiernych. To nie jest demokratyczny sposób prowadzenia sporów. To haniebne i barbarzyńskie. Dla czegoś takiego nie może być zgody. Ja mam w sprawie aborcji mam swoje zdanie, ale szanuję tych, którzy mają inne poglądy. Niemniej, nie może być zgody na takie zachowania, jak obserwowaliśmy w weekend.

– Pan nie chce przyznać, czy przestraszyły pana protesty, ale kolegów w Porozumienia najwyraźniej tak. Proponują, by wstrzymać publikację wyroku TK do czasu uchwalenia ustawy, w której wady letalne płodu będą legalną przesłanką do aborcji. Kobiet nie można zmuszać bowiem do heroizmu – mówią. Czy to dobry pomysł na uspokojenie nastrojów i czy wy się pod tym podpiszecie?

– Musiałbym taki projekt najpierw zobaczyć. Dyskusja jest naturalnym elementem demokracji i jeśli taki pomysł się pojawia, trzeba go przedyskutować. Na razie musi pan uzbroić się w cierpliwość – nie powinienem wypowiadać się przed rozmową z gronem posłów Solidarnej Polski.

– A jak pan osobiście uważa?

– Staram się wysłuchać argumenty wszystkich stron, ale, by taka rozmowa się odbyła, potrzeba prowadzić ją na pewnym poziomie. W obecnej dyskusji jest wiele nieprawdziwych informacji.

– Znów unika pan odpowiedzi. Można zmuszać kobiety do heroizmu czy nie?

– To bardzo wrażliwy temat i nie chcę, żeby wywoływał jeszcze większych emocji. Nie zgadzam się na pewno ze stwierdzeniem, że ciało kobiety i dziecko, które nosi, to coś, o czym może decydować wyłącznie kobieta.

– Ale to kobieta, nie pan, będzie zmuszona do rodzenia z myślą, że urodzi martwe dziecko…

– Mówi Pan o skrajnych przypadkach. Ponadto uważam po prostu, że pełna odpowiedzialność mężczyzny jest czymś naturalnym w takiej sytuacji. Tak zostałem wychowany. Tak samo uważam, że należy walczyć o każde życie. To moje przekonania. Mam jednak nadzieję, że dalsza dyskusja na temat aborcji będzie merytoryczna i bez zbędnych emocji, które nikomu nie służą. Jako państwo musimy również stworzyć nowe mechanizmy wsparcia rodzin, które potrzebują pomocy.

ROZMAWIAŁ TOMASZ WALCZAK

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*