Żandarmeria wspomoże policję. Zarządzenie premiera

Od środy Żandarmeria Wojskowa udzieli pomocy policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Ma to związek ze wzrostem zachorowań na COVID-19.

W Monitorze Polskim ukazało się zarządzenie prezesa Rady Ministrów z 23 października 2020 r. w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy policji. Na podstawie art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2020 r. poz. 360, 956 i 1610) zarządzono się, że w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii i wzrostem zachorowań na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od środy pomocy policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Do sprawy odniósł się na Twitterze rzecznik rządu. „W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Żandarmerii Wojskowej w zakresie działań związanych z COVID-19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku. Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią” – wyjaśnił Piotr Müller. Minister miał na myśli pojawiające się w mediach społecznościowych sugestie, że zarządzenie premiera ma związek z nasilającymi się protestami społecznymi po orzeczeniu TK ws. abrocji.

W przeszłości wspólne patrole policji i ŻW zdarzały się wielokrotnie, np. na Euro 2012, ale też podczas zabezpieczeń obchodów 11 listopada. Wojsko pomaga też policji od początku wybuchu epidemii. Wsparcie żandarmerii jest potrzebne także z uwagi na to, że policja ma poważne problemy kadrowe. Szeregi mundurowych dziesiątkuje epidemia, jak informował 21 października portal tvn24.pl zakażonych jest niemal 1500 policjantów, kolejnych 2240 zamiast w pracy jest na kwarantannie. Na dodatek niemal siedem tysięcy etatów pozostaje nieobsadzonych – to blisko 7 procent z liczącej ponad 103 tysiące etatów policyjnych formacji.

Jak podano, najpoważniejsza sytuacja jest w stolicy, w której porządku powinno pilnować 10 tysięcy policjantów, tymczasem wakaty to już ponad 12 procent. Brakuje ponad 1200 funkcjonariuszy.

Od środy Żandarmeria Wojskowa udzieli pomocy policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W Monitorze Polskim ukazało się zarządzenie prezesa Rady Ministrów z 23 października 2020 r. w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy policji.

Na podstawie art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2020 r. poz. 360, 956 i 1610) zarządzono się, że w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii i wzrostem zachorowań na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od środy pomocy policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*