Czeka nas lockdown? Zobacz, co szykuje rząd!

Jeśli do piątku koronawirus nie zwolni, można się szykować na pełny lockdown – wynika z nieoficjalnych informacji. Dla biznesu to scenariusz najgorszy z możliwych. – Jeśli dalej będziemy obserwować wykładnicze tempo wzrostu liczby zakażeń, będę namawiał premiera do całkowitego lockdownu. Łóżek nie da się dokładać w nieskończoność – argumentuje w rozmowie z „Faktem” Adam Niedzielski (47 l.), minister zdrowia.

– Przygotowujemy się do sytuacji według scenariusza, w którym przyrost liczby zakażeń jest wykładniczy. To może znaczyć 20-25 tys. zakażeń dziennie pod koniec tego tygodnia. Ale jeśli zadziałają obostrzenia wprowadzone dwa tygodnie temu, tempo powinno wyhamować. Będziemy to wiedzieć pod koniec tego tygodnia. Ten tydzień będzie bardzo ważny z punktu widzenia dalszego biegu wypadków – mówi w rozmowie z „Faktem” minister Niedzielski. 

 Łóżek nie da się dokładać  I podkreśla, że jeśli sytuacja się nie poprawi, to potrzebny będzie podobny lockdown jaki został ogłoszony wiosną. – Jeśli będziemy dalej obserwować wykładnicze tempo wzrostu, będę namawiał premiera do całkowitego lockdownu. Łóżek nie da się dokładać w nieskończoność – ostrzega Niedzielski. 

Ma jednak nadzieje, że obostrzenia wprowadzone od soboty, pomogą wyhamować liczbę zachorowań. – Moim zdaniem prawdopodobieństwo zwolnienia tempa rozwoju pandemii jest w tym tygodniu o wiele większe niż było w minionym. Ale nie rysuję w tym momencie żadnej optymistycznej wizji – mówi Adam Niedzielski.

Na razie rząd wprowadził naukę zdalną w klasach 4-8 szkoły podstawowej, w szkołach średnich i na wyższych uczelniach. Gastronomia może sprzedawać posiłki jedynie na wynos, pojawiły się limity w sklepach i kościołach. Seniorzy nie powinni wychodzić z domu, a młodzież do 16 roku życia do godz. 15 może wychodzić z niego tylko pod opieką dorosłych. Zamknięte są baseny i siłownie. 

 Zakaz przemieszczania się  Rządowy zespół zarządzania kryzysowego już przygotowuje plan nowych obostrzeń, które mogą wejść w życie na początku listopada, jeśli koronawirus w Polsce nie wyhamuje. Obowiązujący dziś zakaz przemieszczania się seniorów i dzieci w wieku do 16 lat, może zostać rozszerzony i objąć wszystkich Polaków – tak jak było to wiosną. – Jeżeli będą potrzebne dalsze drastyczne kroki, to trzeba będzie się na taki krok przygotować – mówił w piątek m.in. właśnie w kontekście zakazu przemieszczania się premier Mateusz Morawiecki.

Gdy zakaz wejdzie w życie możliwe będzie wyjście z domu tylko w celu: wykonywania czynności zawodowych (czyli np. w trakcie pracy albo w drodze do pracy) czy zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego (czyli np. wyjście na zakupy czy na spacer z psem).

Możliwe jest też ponowne zamknięcie granic i wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla Polaków wracających do kraju. Musieliby przebywać w izolacji przynajmniej 10 dni. Na razie wiele krajów już zamknęło swoje granice dla Polaków. Wśród nich są Niemcy, które wymagają kwarantanny przy wjeździe na terytorium tego państwa z Polski.

 Zamykanie branż  Rząd rozważa również ograniczenie działania galerii handlowych i targowisk. Możliwe jest także wprowadzenie zasady, że na jedną kasę w sklepie mogą przypadać maksymalnie trzy osoby. Restrykcyjnie ma być także przestrzegany obowiązujący już dziś nakaz noszenia jednorazowych rękawiczek lub dezynfekcji rąk przed wejściem do sklepu. Rząd rozważa także zamknięcie branży kosmetyczno-fryzjerskiej oraz kin i teatrów. Zamknięte mogą być podobnie jak wiosną place zabaw i boiska. Restrykcje mogą znów dotknąć branży hotelarskiej. Ostatecznie można spodziewać się także ograniczenia ruchu lotniczego. 

Rodzinna tragedia wydarzyła się w czwartek po południu na ulicy Zakopiańskiej w Gilowicach. 36-latka wraz z mężem i trzyletnią córeczką szła do sąsiada. Rodzina była już przy bramie domu sąsiada, gdy uderzył w nich rozpędzony hyundai. Ciężarna zginęła na oczach swego męża. Trzyletnia córka małżonków w stanie krytycznym trafiła do szpitala w Krakowie Prokocimiu. Sprawcą masakry jest emerytowany lekarz. Wyjaśnił śledczym, że pies wybiegł ma na drogę. Kierowca nie trafił do aresztu. Ma policyjny dozór.

Niby ma wspaniałego męża, ale niestety nie zawsze może na niego liczyć. Gdy Doda (36 l.) ma ochotę na wspólne oglądanie wzruszającego filmu, Emil Stępień (43 l.) ani myśli ulegać jej zachciankom. Wtedy stęsknionej wrażeń ukochanej żonie zostaje telefon do… O kim mowa?

Po wielu przykrych perturbacjach spowodowanych pandemią koronawirusa 11. edycja „Tańca z gwiazdami” dobiegła końca. Kryształową Kulę i nagrodę pieniężną, zgodnie z SMS-owym głosowaniem, wygrała Edyta Zając i jej taneczny partner Michał Bartkiewicz. Julia Wieniawa od początku show była typowana na faworytkę do wygranej. Jak przyjęła zwycięstwo modelki? Mamy zdjęcia zza kulis.

Kinga Duda (25 l.) już na dobre zamieniła Kraków na Warszawę. Choć jest pełnoletnia, nie w smak jej opuszczać rodzinne gniazdko. W stolicy, gdzie spełnia się zawodowo, mieszka z… rodzicami w Pałacu Prezydenckim. – To monarsze obyczaje na koszt podatnika – oburza się profesor Tomasz Nałęcz (71 l.), szef doradców prezydenta Bronisława Komorowskiego (68 l.).

Była sobotnia msza w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Nabożeństwo odprawiał sam proboszcz ks. Mirosław Ładniak. W pewnym momencie zadzwonił telefon duchownego. W końcu ksiądz przeprosił wiernych i odebrał telefon. W słuchawce usłyszał przerażającą wiadomość. Po chwili duchowny złożył ornat i przekazał niepokojącą informację swoim wiernym. Teraz ks. Ładniak znów musi się tłumaczyć.

– Prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa, wynik okazał się pozytywny, prezydent czuje się dobrze – poinformował jego rzecznik Błażej Spychalski. Jak się czuje prezydent?

Niektórzy uważają, że kluczem do szczęśliwego związku jest zbliżony wiek partnerów, których łączą podobne doświadczenia wynikające z faktu, iż dorastali w podobnym czasie. Inni przekonują, że wiek nie ma znaczenia. Do takich wniosków doszła 31-letnia Julia, której partner jest od niej o 41 lat starszy.

– Jestem chory na koronawirusa, nie odczuwam żadnych symptomów, czuję się dobrze, najbliższe dni spędzę w samoizolacji, będę pracował zdalnie – oświadczył prezydent Andrzej Duda. Z samego rana w sobotę o jego zakażeniu poinformował rzecznik Błażej Spychalski. Teraz sam prezydent zabrał głos w tej sprawie i… przeprosił.

Od kilku dni w Polsce codziennie odnotowywanych jest kilkanaście tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Z dnia na dzień liczby te osiągają coraz wyższe wartości i sytuacja robi się naprawdę dramatyczna. Niestety, liczba zakażeń SARS-CoV-2 w sobotę jest również bardzo wysoka. Jak poinformowało właśnie Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatniej doby potwierdzono aż 13 628 przypadków zakażeń. Niestety, zmarło też kolejnych 179 osób. To jak dotąd rekord, jeśli chodzi o zgony.

Hailey Bieber w 2018 roku została żoną bardzo popularnego piosenkarza. Od tamtej chwili modelka wzbudza olbrzymie zainteresowanie mediów na całym świecie, a paparazzi bacznie śledzą każdy jej krok. Stylizacje żony Justina Biebera nie raz wzbudzały kontrowersje. Ostatnio modelka została przyłapana przez fotoreporterów, kiedy wychodziła z siłowni. Miała na sobie obcisły strój sportowy, który podkreślił każdą część jej ciała. Problem w tym, że zbyt ciasne i kuse leginsy … Ale tonie wszystko. Zobaczcie sami.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!