Kwaśniewska uderza w Dudę. „Nie możemy na nią liczyć”

– Będziemy szukały możliwości protestu w momencie, gdzie tylko pięć osób może się spotykać ze względu na obostrzenia. Dla mnie najgorsze jest to, że kobietom odebrano prawo do decydowania o sobie i rodzinie – powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska. W ten sposób odniosła się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

 Agata i Kinga Duda milczą  – Powinniśmy mówić stanowcze „nie”. Nie liczę na to, że to „nie” powie Agata Duda, nie oczekujmy tego. Prezydent Duda powiedział, że jest zadowolony z decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Głośno krzyczeć „nie” powinna też córka prezydenta – takie byłoby oczekiwanie moje i większości kobiet. Ale nie sądzę, żeby to zrobiła. Bardzo bym chciała się mylić – powiedziała w „WP” Jolanta Kwaśniewska.

Środowiska kobiece od czwartku czeka na głos Agaty, ale także Kingi Dudy w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Orzekł on, że możliwość aborcji ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Oznacza to zaostrzenie, i tak rygorystycznego, prawa antyaborcyjnego w Polsce. 

 Protesty w Polsce 

Od czwartku w całej Polsce trwają protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. W piątek w Warszawie marsz zgromadził, według szacunków ratusza, nawet ponad 10 tysięcy osób. Nie obyło się bez licznych interwencji policji. Komenda Stołeczna Policji twierdzi, że to ze względu na agresywne zachowania uczestników marszu. Zapowiedziano także protesty w stolicy na poniedziałek. Wtedy manifestujący chcą zablokować skrzyżowania w mieście, aby utrudnić ruch pojazdów.

 Światowe media: to drastyczne i szokujące 

Protesty i sama decyzja Trybunału Konstytucyjnego stały się języczkiem uwagi w światowych mediach. BBC, CNN, Reuters, „La Stampa” i inne globalne media informowały o polskich protestach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który pozbawił kobiety prawa do usunięcia ciąży w przypadku wykrycia wady płodu. Wiele tytułów decyzję TK nazywa drastyczną i szokującą. Niemal wszystkie media to co dzieje się w Polsce wiążą z osobą Jarosława Kaczyńskiego. Niektóre tytuły używają określeń takich jak „szokujący wyrok” czy „ultrakonserwatywna partia” w odniesieniu do Prawa i Sprawiedliwości. 

Była pierwsza dama bardzo wspiera Polki

– Nie liczę na to, że to „nie” powie Agata Duda, nie oczekujmy tego – powiedziała Jolanta Kwaśniewska.

Była pierwsza dama odniosła się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

Środowiska kobiece od czwartku czeka na głos Agaty, ale także Kingi Dudy w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego

– Będziemy szukały możliwości protestu w momencie, gdzie tylko pięć osób może się spotykać ze względu na obostrzenia. Dla mnie najgorsze jest to, że kobietom odebrano prawo do decydowania o sobie i rodzinie – powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska.

Pierwsza dama milczy ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego

FAKT.PL

Więcej postów