Nieoficjalnie: Turcja testuje S-400, USA ostrzegają Ankarę [ VIDEO]

Stany Zjednoczone ostrzegły w piątek Turcję przed uruchomieniem zakupionego od Rosji systemu obrony powietrznej S-400. Stało się to po tym, jak agencja Reutera dodarła do nagrania wykonanego podczas domniemanej próby systemu.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus oświadczyła w piątek, że Stany Zjednoczone przekazały najwyższym władzom Turcji, że zakup rosyjskich systemów wojskowych, takich jak S-400, jest „niedopuszczalny”. Według niej Waszyngton jasno wyraził oczekiwanie, że system nie zostanie oddany do użytku.

„Wyjaśniliśmy również potencjalne poważne konsekwencje dla naszych stosunków bezpieczeństwa, jeśli Turcja uruchomi system” – oświadczyła Ortagus. Rzeczniczka zapowiedziała, że jeśli testowe wystrzelenie rakiet S-400 przez Turcję potwierdzi się, USA „w najostrzejszych słowach” potępią tę próbę jako „niezgodną z obowiązkami Turcji jako sojusznika w NATO i strategicznego partnera Stanów Zjednoczonych”.

W tej sprawie wypowiedział się także Pentagon. Rzecznik resortu stwierdził, że S-400 nie powinien zostać aktywowany i przypomniał, że w związku z zakupem systemu udział Turcji w programie F-35 został zawieszony.

Agencja Reutera dotarła w piątek do filmu nagranego w tureckim mieście Sinop nad Morzem Czarnym mającego pokazywać próbę S-400. W ostatnich dniach Turcja  zamykała przestrzeń powietrzną i wody w tej okolicy, uzasadniając to ćwiczeniami strzeleckimi  .

Jak podaje agencja, jeden z amerykańskich urzędników anonimowo potwierdził, bez podawania szczegółów, że Turcja testowała w piątek system S-400. Tureckie ministerstwo obrony zakomunikowało, że nie potwierdzi, ani nie zaprzeczy, że doszło do testu systemu.

Przypomnijmy, że na początku października lokalne media w Sinop publikowały zdjęcia i filmy przedstawiające przejeżdżający przez miasto konwój ciężkich transporterów z zestawami S-400.

  Jak pisaliśmy  , w lipcu 2019 rozpoczęły się dostawy rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400 do Turcji. Spowodowały one kryzys w relacjach pomiędzy Waszyngtonem i Ankarą. USA chciały, aby Turcja zrezygnowała z umowy. W zamian Turcja miałaby kupić amerykańskie zestawy Patriot.

USA przestrzegały, że z powodu umowy z Rosją sprzedaż myśliwców F-35 dla Turcji może zostać opóźniona, lub nawet odwołana. Jak pisaliśmy, w kwietniu 2019 roku    USA wstrzymały dostawę F-35 do Turcji  .  Udział kraju w programie F-35 został zawieszony.

Pomimo ostrzeżeń USA, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odmówił wycofania się z umowy z Rosją.

FAKT.PL

Więcej postów