Produktem, w którym Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła bakterię, był tatar wołowy z Biedronki. Wykryto w nim bakterię, która powoduje powstanie toksyny STEC, ta zaś prowadzi do nieprzyjemnych i groźnych chorób układu moczowego i wydalniczego. Jeśli macie produkt z tej konkretnej serii na swojej półce – wyrzućcie go i nie ryzykujcie zdrowia.
Produkt z wykrytymi bakteriami został też wycofany ze sklepów, ale należy zachować czujność – gdzieś mógł zostać przegapiony i warto sprawdzić, czy nasz ulubiony tatar nie należy do kategorii zarażonych.
Tatar z Biedronki pod lupą sanepidu
Jak wykryła Państwowa Inspekcja Sanitarna, jedna partia tataru z Biedronki musiała zostać wycofana ze względu na wykrycie w niej bakterii Escherichia coli, która wytwarza toksynę Shiga (STEC). Produkt w teorii nie powinien znajdować się już na sklepowych półkach, ale może przebywać w waszej lodówce. Warto więc sprawdzić czy tatar, który kupiliśmy w dyskoncie nie należy do tych z wycofanej serii. Ponadto warto dokładnie oglądać produkty, które znajdują się na półkach, nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z jedzenia wołowego przysmaku.
„Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej, bezkrwawej biegunki. W rzadkich przypadkach może wystąpić znaczne pogorszenie stanu zdrowia objawiające się, jako zespół hemolityczno-mocznicowy (ang. hemolytic-uremic syndrome, HUS) lub jeszcze rzadziej jako zakrzepowa plamica małopłytkowa” – pisze Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Jeśli zauważysz u siebie objawy po spożyciu tego mięsa, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Który to tatar?
Chodzi o tatar produkcji firmy, która tworzy wyroby jedynie dla sieci Biedronka – Krainy Wędlin. Poniżej przedstawiamy specyfikację wycofanej serii produktu:
Nazwa produktu: „Tatar wołowy. Kraina Mięs”, 250 g
Numer partii: 02752 02751K
Termin przydatności do spożycia: 15.10.2020
Wyprodukowano przez: SOKOŁÓW S.A. Aleja 550-Lecia 1 08-300 Sokołów Podlaski zakład produkcyjny: „SOKOŁÓW” S.A. Oddział w Kole, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 30090201 WE
Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn
„Trwa postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Konsumentom zaleca się, by nie spożywali produktu z partii objętej komunikatem” – podaje sanepid.
Warto uważnie śledzić zalecenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej na stronie gov.pl. Można znaleźć tam informacje o innych wycofanych produktach. Co ciekawe, bakteria tworząca STEC zdarza się tam rzadko – najczęstszymi przypadkami są bakterie Salmonelli. Warto uważnie sprawdzać, co kupujemy i czy produkt na pewno nie powinien zostać wycofany.
O2.PL