Kaczyński zawetuje pomoc UE dla Polski? Ostre opinie polityków

Jarosław Kaczyński zagrozi zawetowaniem budżetu Unii Europejskiej. – Mamy do czynienia z próbą odebrania nam suwerenności – powiedział szef PiS w GPC. Jego słowa skomentowali znani, europejscy politycy.

– Jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski. Weto. Non possumus. I tak będziemy działać wobec każdego, kto będzie stosował wobec nas jakieś wymuszenia –  powiedział Jarosław Kaczyński pytany o polskie weto ws. unijnego budżetu i funduszy na odbudowę po pandemii koronawirusa. – Nie damy się terroryzować pieniędzmi, będzie weto – stwierdził prezes PiS.

Fragment rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim, która ukaże się 14 października, opublikował portal niezależna.pl. Prezes PiS pytany był m.in. o czekającą Polskę batalię “z tymi, którzy chcą nam w ramach UE narzucić swoje wartości czy wręcz nas podporządkować”. Najprawdopodobniej chodziło o wypowiedzi przedstawicieli Unii, którzy uważają, że Polska powinna zostać ukarana odebraniem części środków za łamanie unijnych zasad i wartości.

Pisał o tym m.in. brytyjski “Guardian”. – Kraj, który podeptał rządy prawa, unika odpowiedzialności za klimat, nie wykazuje żadnej solidarności w kwestii migracji i kpi sobie z tego, że UE jest wspólnotą wartości, nagle widzi wpływający do niego statek z pieniędzmi –mówi rozmówca gazety. – Rozmawiamy o kraju, którego prezydent ubiega się o reelekcję obiecując wprowadzenie stref wolnych od gejów. Nie jest dobre, że UE nie znajduje sposobu, aby poradzić sobie z tą sytuacją – dodaje.

Kaczyński w GPC stwierdził, że to chęć odebrania Polsce suwerenności. – Dziś instytucje Unii Europejskiej, jej przeróżni urzędnicy, jacyś politycy, których Polacy nigdy nigdzie nie wybierali, żądają od nas, byśmy zweryfikowali całą naszą kulturę, odrzucili wszystko, co dla nas arcyważne, bo im się tak podoba – powiedział prezes PiS. – Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę. Nie damy się terroryzować pieniędzmi – dodał Jarosław Kaczyński. Pytany o to, czy Polska zawetuje unijny budżet, odpowiedział: „będzie weto”

Jego wypowiedź wywołała lawinę komentarzy. – Wicepremier Kaczyński zapowiada, że jest gotowy zablokować unijną pomoc dla Polski, byleby móc dalej bezkarnie gwałcić praworządność. A myślałem, że niczym mnie już nie zaskoczy – napisał były premier Donald Tusk.

– Kaczyński grozi blokadą budżetu UE i funduszu covidowego. Dla własnego widzimisię jest w stanie poświęcić bezpieczeństwo i rozwój Polski. Wstrętne, szkodliwe i antypolskie – napisał europoseł Andrzej Halicki.

W ocenie szefa PO Borysa Budki, Jarosław Kaczyński „obiera kurs na wyprowadzenie Polski z UE”. – On nie rozumie istoty wspólnoty europejskiej, a przede wszystkim działa wbrew interesowi Polek i Polaków – ocenił we wtorek lider PO Borys Budka. – Nie ma żadnych wątpliwości, że UE to wspólnota wartości. To, że Kaczyński tych wartości nie podziela – bo jemu jest bliżej do Putina, Erdogana, czy ludzi, którzy z demokracją nie mają nic wspólnego – dodał.

Również za granicą komentowano słowa Kaczyńskiego. – Nikt nie jest “szantażowany” przez nikogo panie Kaczyński. Obywatele w całej Europie martwią się o praworządność i nie chcą, aby ich podatki wspierały rządy, które podważają niezależność sądownictwa lub wolność mediów. Czego się pan boi? – napisał na Twitterze Manfred Weber, szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, do której należy PO oraz PSL.

Teraz możesz czytać FAKT bez wychodzenia z domu!   Pobierz najnowsze wydanie gazety i bądź zawsze na bieżąco  

Europoseł o Kaczyńskim: Dla własnego widzimisię jest w stanie poświęcić bezpieczeństwo i rozwój Polski.

Kaczyński zawetuje pomoc UE dla Polski?

“Wicepremier Kaczyński zapowiada, że jest gotowy zablokować unijną pomoc dla Polski, byleby móc dalej bezkarnie gwałcić praworządność”.

“Nie damy się terroryzować pieniędzmi” – powiedział o budżecie unijnym

FAKT.PL

Więcej postów