Dwóch wiceministrów odchodzi z rządu

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję wiceministra rozwoju Krzysztofa Mazura. Swoje odejście zapowiadał już pod koniec września, wraz z Jadwigą Emilewicz. Z rządu odszedł też wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

  O rezygnacji z funkcji wiceministra rozwoju Krzysztof Mazur poinformował na Facebooku pod koniec września,   ale dopiero w poniedziałek premier Morawiecki przyjął jego dymisję.

Mazur podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju był od grudnia 2019 r. Odpowiadał w resorcie za politykę innowacyjności, agendę gospodarczą związaną z Unią Europejską, politykę handlową oraz za promocję polskiej gospodarki za granicą. W trakcie pandemii brał udział w pracach nad pakietem tarcz antykryzysowych.

Wiceminister nie ukrywał, że jego decyzja związana jest z odejściem z rządu Jadwigi Emilewicz. – Przyszedłem tu, by pracować z Jadwigą Emilewicz. Wraz z nią postanowiłem odejść – napisał w mediach społecznościowych.

Krzysztof Mazur jest doktorem nauk politycznych, aktywistą społecznym, pracownikiem Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2015 r. jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzej Dudę.

 Lewandowski odchodzi od Glińskiego 

W poniedziałek z funkcji wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego odszedł też Paweł Lewandowski. Jak podaje resort, jego dymisja „zbiega się z planem połączenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Sportu”.

Lewandowski pracował na tym stanowisku od stycznia 2017 r. Jako wiceminister kultury odpowiadał m.in. za strategię, prawo własności intelektualnej, prawo prasowe i medialne, kinematografię, cyfryzację oraz legislację. Nadzorował 19 spółek mediów publicznych w tym TVP, Polskie Radio oraz PAP. Ostatnio odpowiadał za koordynację działań resortu związanych z walką ze skutkami COVID-19 w obszarze kultury.

– Jestem wdzięczny za szansę, którą dał mi wicepremier Piotr Gliński. Bardzo dziękuję kadrze profesjonalnych pracowników ministerstwa, bez których żaden pomysł i żadne działanie nie mogłoby się udać. Dziękuję również za życzliwość i zaufanie zaplecza politycznego rządu Zjednoczonej Prawicy i partii Prawo i Sprawiedliwość oraz za możliwość realizacji ważnych i potrzebnych projektów – powiedział były już wiceszef resortu.

Lewandowski jest magistrem politologii i socjologii, ukończył studia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wcześniej pełnił funkcje doradcy wiceprezesa rady ministrów w KPRM, a także był ekspertem Fundacji Republikańskiej.

Z Ministerstwa Rozwoju wraz z Jadwigą Emilewicz odchodzi jej zastępca, Krzysztof Mazur

Krzysztof Mazur pracował na stanowisku wiceszefa MKiDN prawie cztery lata

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*