Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż F-35 do Finlandii

Departament Stanu USA wydał w piątek dwa pozwolenia na sprzedaż samolotów bojowych do Finlandii, m.in. myśliwców F-35A.

W piątek Departament Stanu USA wydał dwa pozwolenia na sprzedaż samolotów bojowych, które są oferowane w przetargu prowadzonym obecnie w Finlandii. Zgoda jest związana z samolotami F-35A i F/A-18E/F Super Hornet, a także EA-18G Growler –  podaje   „Defense News”.

Zgoda wydana przez Departament Stanu USA precyzuje, że chodzi o wersję konwencjonalnego startu i lądowania – F-35A.

Pozwolenie dotyczy ewentualnej sprzedaży 64 maszyn F-35A do Finlandii, 50 samolotów F/A-18E, 8 F / A-18F oraz 14 egzemplarzy EA-18G Growler.

Egzemplarze F-35A wraz z uzbrojeniem i towarzyszącymi pakietami kosztowałyby Finlandię do 12,5 mld USD.

Dwie amerykańskie oferty zmierzą się w międzynarodowym konkursie, w którym biorą udział także francuski Dassault Rafale, wyprodukowany w Wielkiej Brytanii Eurofighter Typhoon oraz szwedzki Saab Gripen E / F.

Po opublikowaniu przez stronę amerykańską zawiadomienia o potencjalnej sprzedaży, Ministerstwo Obrony Finlandii wydało oświadczenie wyjaśniające, że ogłoszenie to stanowi ważny krok proceduralny dla programu HX Fighter, ale negocjacje ze wszystkimi konkurentami trwają.

Pod koniec września Departament Stanu USA  zezwolił na ewentualną sprzedaż myśliwców F-35A i F/A-18E/F Super Hornet do Szwajcarii  . Alpejski kraj przeprowadził wcześniej referendum, które umożliwiło rządowi wprowadzenie planu zakupu nowych samolotów.

Ponadto Stany Zjednoczone wstępnie udzieliły zezwolenia Szwajcarii na zakup systemu obrony powietrznej Patriot.

Zobacz też:    Kolejny wypadek myśliwca F-35  

Pod koniec września amerykański  koncern Lockheed Martin zawarł kontrakt wart blisko 710 mln dolarów na zapewnienie materiałów do produkcji samolotów wielozadaniowych F-35  .

Kontrakt dotyczy uruchomienia funduszy i zamówienia określonych ilości materiałów do produkcji F-35 w ramach partii produkcyjnych 15, 16 i 17 dla Sił Zbrojnych USA, Korpusu Marines, Marynarki Wojennej, a także uczestnicy programu spoza struktur Departamentu Obrony USA i kraje zamawiające samoloty w programie Military Sales (FMS), czyli również Polski. Prace te, zgodnie z planami, mają zakończyć się w maju 2026 roku. Wartość kontraktu to 709,8 mln dolarów.

Według komunikatu Departamentu Obrony USA, kontrakt ten jest faktycznie modyfikacją wcześniejszej umowy z Lockheed Martin dotyczącej zamówienia F-35. Jak podano, zakontraktowane prace będą prowadzone przede wszystkim w zakładach w Fort Worth w Teksasie (60 proc.), a w dalszej kolejności m.in. w El Segundo w Kalifornii (14 proc.), a także w Orlando na Florydzie (4 proc.) czy w Nashua w New Hampshire (3 proc.). Jednocześnie, w 9 proc. zamówienie będzie realizowane w Warton w Wielkiej Brytanii oraz w Cameri we Włoszech (4 proc.).

defensenews.com / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*