Ukraina i Wielka Brytania podpisują memorandum ws. rozbudowy ukraińskiej marynarki wojennej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział wcześniej podpisanie ukraińsko-brytyjskiego memorandum ws. udziału Brytyjczyków w rozbudowie ukraińskiej marynarki wojennej, wartego 1,25 mld funtów.

W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii. Zapowiedział, że oba kraje podpiszą memorandum dotyczące wspierania przez Brytyjczyków rozwoju ukraińskiej marynarki wojennej.

 – Druga kwestia to podpisanie memorandum o rozbudowie marynarki wojennej. To ważny, strategiczny dokument. Będziemy w bazie morskiej i podpiszemy to memorandum warte 1,25 mld funtów –  powiedział w komentarzu dla agencji UNIAN prezydent Ukrainy. Wyraził też przekonanie, że m.in. dzięki temu Ukraina będzie znów dysponować silną marynarką wojenną.

 – Dla mnie to ważny, pierwszy, potężny krok –  dodał Zełenski. Powiedział też, że spotka się członkami rodziny królewskiej, przedstawicielami biznesu oraz społeczności ukraińskiej na Wyspach.  – Osobno będzie spotkanie z merem London-City. To moje marzenie –  zbudować Kijow-City. Będziemy o tym rozmawiać.

W czasie wizyty Zełenskiego w Wielkiej Brytanii, strona brytyjska ogłosiła zamiar udzielenia Ukrainie pomocy humanitarnej wartej 5,5 mln euro.

Samo memorandum o wzmocnieniu współpracy w sferach wojskowej i wojskowo-technicznej podpisali jeszcze w środę ministrowie obu krajów, Andrij Taran i Ben Wallace. Według oficjalnych źródeł, dokument dotyczy m.in. współpracę przemysłów obronnych, która ma być sfinansowana dzięki 1,25 mld funtów z brytyjskiej agencji eksportowo-kredytowej. Celem ma być zwiększenie efektywności i skrócenie terminów realizacji wspólnych projektów w sferze obronne. Ukraińskie media przywołują też w tym kontekście wypowiedź eksperta ds. wojskowych Wałentyna Badraka, według którego Wielka Brytania i USA chcą dostarczyć Ukrainie flotyllę uderzeniowych kutrów  z systemami rakietowymi i są gotowe udzielić na to kredytu.

W składzie ukraińskiej delegacji, która udała się z wizytą do Wielkiej Brytanii, są także szef ukraińskiej MSW Arsen Awakow oraz minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

Awakow spotkał się z Davidem Quarrey’em, doradcą brytyjskiego premiera ds. stosunków międzynarodowych. Obaj rozmawiali m.in. o przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym pochodzącym z Rosji, sytuacji w Donbasie i wojnie informacyjnej. Według szefa ukraińskiego MSW, omówiono też „plan dotyczący współpracy i wymiany informacji, celem przeciwdziałania wojnie hybrydowej prowadzonej przez Federację Rosyjską”. Ponadto, obaj politycy rozmawiali o współpracy ws. migracji i wdrażania projektu dotyczącego rehabilitacji psychologicznej weteranów wojennych.

Minister Kuleba spotkał się z kolei ze swoim brytyjskim odpowiednikiem, Dominiciem Raabem. Obaj omówili rolę Wielkiej Brytanii w ustanowieniu międzynarodowej platformy na rzecz „zakończenia tymczasowej okupacji Krymu przez Rosję”, czyli w tzw. platformie krymskiej. Innymi tematami rozmowy były m.in. rozwój handlu i inwestycji.

Przypomnijmy, że podczas wizyty na Ukrainie 17 sierpnia, brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace potwierdził, że Królewska Marynarka Wojenna skoordynuje inicjatywę szkoleniową, która obejmuje również Kanadę, Danię i Szwecję. Jak poinformował Wallace, Marynarka Królewska planuje również w dalszej części roku rozmieścić okręty wojenne w regionie. Wielka Brytania od jakiegoś czasu prowadzi z Ukrainą szkolenia morskie.  Pisaliśmy też  , że Wielka Brytania chce zwiększyć swoje zaangażowanie w odbudowę ukraińskiej marynarki wojennej w specjalnej inicjatywie mającej na celu przeszkolenie ukraińskich marynarzy.

Ukraińcy próbują odbudować swoją obecność na morzu po zajęciu Krymu przez Federację Rosyjską. Ukraina straciła większość swojej floty, w tym 75% personelu, 70% okrętów i kluczową infrastrukturę.

W ubiegłym roku ukraińska marynarka wojenna przedstawiła 15-letnią, trzystopniową strategię odbudowy zdolności morskich, zaczynając od rozwoju zdolności do przejęcia kontroli nad wodami terytorialnymi do 2025 roku.

Pod koniec sierpnia były szef ukraińskiej dyplomacji i były wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Wadym Prystajko, mianowany ambasadorem Ukrainy w Londynie, powiedział w rozmowie z serwisem z „Europejska Prawda”, że w najbliższej przyszłości Ukraina oczekuje faktycznej pomocy wojskowej od Wielkiej Brytanii, a  oba kraje przygotowują się do podpisania kontraktu na zakup broni śmiercionośnej  .

 – Chodzi tu o znaczny kontrakt na broń śmiercionośną, nie tylko o jej nabycie, ale również o jej produkcję na Ukrainie –  powiedział Prystajko. Dyplomata zwrócił uwagę, że ukraiński rząd popiera produkcję lokalną, na Ukrainie. Jego zdaniem, to uczciwe stanowisko.

  Unian   /  rbc.ua   /  segodnya.ua   / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*