Sekretarz Generalny NATO apeluje o zawieszenie ognia w Górskim Karabachu

W poniedziałek sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zaapelował o zawieszenie ognia w Górskim Karabachu.

W szystkie strony powinny natychmiast zaprzestać walk i znaleźć sposób na pokojowe rozwiązanie konfliktu  – oświadczył podczas konferencji prasowej w Ankarze sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. Na konferencji był obecny także minister spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu –  podaje   agencja „Reuters”.

Stoltenberg wyraził przekonanie, że Turcja powinna wykorzystać swoje znaczące wpływy, aby „zmniejszyć napięcia w regionie”.

Walki, które toczą się obecnie pomiędzy wojskami Azerbejdżanu, a siłami Armenii i Górskiego Karabachu, są najbardziej intensywne od 1994 roku. Wówczas zakończyła się regularna wojna o tę ormiańską enklawę na terytorium Azerbejdżanu.

W niedzielę upłynął tydzień od  wybuchu zbrojnej eskalacji w azerbejdżańsko-ormiańskim konflikcie o region Górskiego Karabachu  . Od piątku codziennie strona ormiańska informuje o ostrzale artyleryjskim stolicy nieuznawanej Republiki Arcachu (Górskiego Karabachu).

Zobacz także:  Premier Armenii twierdzi, że Rosja w razie potrzeby zapewni bezpieczeństwo jego krajowi  

Władze Azerbejdżanu ogłosiły w niedzielę, że ich wojska zdobyły miasto Dżyrakan oraz kilka otaczających je wsi. Doniesieniom zaprzeczyły władze Górskiego Karabachu. Strona azerbejdżańska oskarżyła także wojska Armenii o ostrzelanie Gandży – drugiego co do wielkości miasta kraju. Wspomnianym informacjom zaprzeczył armeński resort obrony.

W poniedziałek  rzecznik armeńskiego ministerstwa obrony Arcrun Owanisjan powiedział  , że siły zbrojne Azerbejdżanu ostrzeliwują stolicę Górskiego Karabachu za pomocą systemów rakietowych Smiercz i Polonez, a także tureckiego T-300 Kasirga

Zobacz także:  Bobłowicz: Ukraina w konflikcie o Górski Karabach wspiera Azerbejdżan  

reuters.com / Kresy.pl

FAKT.PL

Więcej postów