W ramach umowy wartej prawie 710 mln dol. zostają uruchomione fundusze dotyczące produkcji wielozadaniowych samolotów bojowych F‑35, m.in. egzemplarzy zamówionych przez Polskę.
Amerykański koncern Lockheed Martin zawarł kontrakt wart blisko 710 mln dolarów na zapewnienie materiałów do produkcji samolotów wielozadaniowych F-35. Poinformował o tym w poniedziałek Departament Obrony USA.
Kontrakt dotyczy uruchomienia funduszy i zamówienia określonych ilości materiałów do produkcji F-35 w ramach partii produkcyjnych 15, 16 i 17 dla Sił Zbrojnych USA, Korpusu Marines, Marynarki Wojennej, a także uczestnicy programu spoza struktur Departamentu Obrony USA i kraje zamawiające samoloty w programie Military Sales (FMS), czyli również Polski. Prace te, zgodnie z planami, mają zakończyć się w maju 2026 roku. Wartość kontraktu to 709,8 mln dol.
Przeczytaj: Lockheed Martin wyhamowuje produkcję F-35 przez kłopoty z dostawami części
Według komunikatu Departamentu Obrony USA, kontrakt ten jest faktycznie modyfikacją wcześniejszej umowy z Lockheed Martin dotyczącej zamówienia F-35. Jak podano, zakontraktowane prace będą prowadzone przede wszystkim w zakładach w Fort Worth w Teksasie (60 proc.), a w dalszej kolejności m.in. w El Segundo w Kalifornii (14 proc.), a także w Orlando na Florydzie (4 proc.) czy w Nashua w New Hampshire (3 proc.). Jednocześnie, w 9 proc. zamówienie będzie realizowane w Warton w Wielkiej Brytanii oraz w Cameri we Włoszech (4 proc.).
Polska w ramach procedury FMS ma otrzymać pierwsze egzemplarze z 16. serii produkcyjnej, w 2024 roku.
Wiadomo też, że fundusze pochodzące z państw kupujących F-35 w ramach procedury FMS wynoszą 62 mln dolarów. Departament Obrony nie podał jednak o podziale tej części zamówienia na klientów. Poza Polską, na taki sposób zakupu tych samolotów zdecydowały się również m.in. takie kraje, jak Izrael, Japonia, czy Belgia.
Przeczytaj: Polska zapłaciła pierwszą ratę za F-35
Przypomnijmy , że w połowie września agencja Bloomberg podała, że według niezależnego wewnętrznego audytu, który został wykonany w Pentagonie, wydatki na program F‑35 na najbliższe pięć lat zostały niedoszacowane co najmniej o 10 mld dolarów. Kosztorys przewidywał, że program miałby w tym czasie pochłonąć 78 mld zaś okazuje się, że będzie potrzeba 88 mld dolarów. W styczniu agencja „Bloomberg” dotarła do raportu biura testowego Pentagonu dotyczącego usterek w myśliwcach F-35 . Według raportu, samoloty te w samym oprogramowaniu mają ponad 800 wad.
defense.gov / Kresy.pl