Jarosław Kaczyński w rządzie Morawieckiego. Prezes PiS będzie wicepremierem

Nareszcie! Po trudnych negocjacjach, podczas których momentami zdarzało się, że los koalicji Zjednoczonej Prawicy wisiał na włosku, poznaliśmy skład nowego rządu. W gabinecie Mateusza Morawieckiego będzie 14 ministerstw w miejsce 22 obecnie funkcjonujących, co oznacza zmniejszenie liczby ministrów. Będzie czterech wicepremierów. Wejdzie do niego jako wicepremier prezes PiS Jarosław Kaczyński, który pokieruje Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej. Fakt napisał o tym jako pierwszy w połowie sierpnia br. Wróci lider Porozumienia Jarosław Gowin, który również jako wicepremier pokieruje nowym resortem rozwoju i pracy. Nowym ministrem edukacji zostanie poseł Przemysław Czarnek, a rolnictwa – dotychczasowy wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej poseł Grzegorz Puda.

– Ta zmiana ma charakter bardziej strukturalny, niż personalny – zapewniał premier Mateusz Morawiecki. – Nowa struktura rządu ma służyć lepszemu podejmowaniu decyzji, a zasadniczo uspójnieniu pewnych działań w ramach różnych resortów, które będą powiększone w wielu obszarach i w wielu miejscach. Ma służyć temu, żebyśmy znaleźli najlepszą, szybką odpowiedź na czasy, które charakteryzują się ogromnym, ogromnym wyzwaniem. Wyzwaniem, które niesie ze sobą pandemia, ale także proces wychodzenia z niej od strony gospodarczej. 

 Kaczyński wicepremierem 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że prezes PiS Jarosław Kaczyński obejmie funkcję wicepremiera. Do rządu wraca też prezes Porozumienia Jarosław Gowin, któremu podlegać będzie ministerstwo rozwoju, pracy i technologii.

– Przede wszystkim też w tym miejscu chcę podkreślić obecność w rządzie pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego jako wicepremiera, który będzie z nami razem. Będzie na pewno bardzo dużym wzmocnieniem naszego rządu – podkreślił Morawiecki.

 Według niego, dzięki temu, że prezes PiS dołączył do rządu „z całą pewnością też cała Zjednoczona Prawica będzie jeszcze lepiej pracować na rzecz naszego programu”.

 Mniej resortów – mniej biurokracji 

Premier podkreślał, że należy mu na zwiększeniu efektywności, zmniejszeniu biurokracji i przyspieszeniu procesów administracyjnych.

– Te czasy to również wokół nas zmieniające się priorytety bardzo szybko i walka o obronę polskich wartości, europejskich wartości to rzecz, która dla nas ma ogromną wagę. Dlatego przy połączeniu strukturalnym (resortów) braliśmy pod uwagę również to, aby we właściwy sposób eksperci z różnych jednostek mogli jak najszybciej doprowadzać do końca swoje analizy, bo one stanowią podstawę tego procesu podejmowania decyzji – powiedział szef rządu informując o nowym składzie Rady Ministrów. – Po drugie, właśnie sam proces podejmowania decyzji i jego szybkość, która będzie lepsza na skutek zmniejszenia zakresu działania tej „Polski resortowej”, tak to sobie nazywamy trochę żargonem – zaznaczył Morawiecki.

 Nowy rząd zażegna kryzys  

Skład rządu udało się ostatecznie ustalić podczas spotkania Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy, które odbyło się we wtorek. Rada Koalicji zebrała się, by omówić podział resortów i funkcjonowanie rządu po rekonstrukcji. W spotkaniu wzięli udział m.in. szef PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz szefowie Solidarnej Polski i Porozumienia – Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin.

 Rada Koalicji to nowe ciało, które powstało po podpisaniu nowej umowy koalicyjnej  PiS, Solidarnej Polski oraz Porozumienia. Składa się z kierownictwa PiS oraz 2-3 przedstawicieli każdej z dwóch pozostałych partii koalicyjnych.. 

Solidarna Polska i Porozumienie mają po jednym członku rządu kierującym ministerstwem a nie tak jak wcześniej, że każda z tych partii kieruje dwoma resortami. Dodatkowo koalicjanci PiS mają mieć zagwarantowane po jednym stanowisku ministerialnym w KPRM.

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że rekonstrukcja rządu nastąpi w przyszłym tygodniu – poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Dziś Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie zmian w składzie Rady Ministrów.

„Zakończyło się spotkanie Prezydenta RP @AndrzejDuda z Premierem RP @MorawieckiM ws rekonstrukcji Rządu. Omówiono szczegółowo propozycje zmian w składzie Rady Ministrów. Prezydent podjął decyzję, że rekonstrukcja nastąpi w przyszłym tygodniu” – napisał Spychalski na Twitterze.

 Oto skład nowego rządu: 

Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki;

Wicepremier, Komitet Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej – Jarosław Kaczyński;

Wicepremier, Ministerstwo Aktywów Państwowych –   Jacek Sasin  ;

Wicepremier, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu –   Piotr Gliński  ;

Wicepremier, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Turystyki –   Jarosław Gowin  ;

Ministerstwo Infrastruktury –   Andrzej Adamczyk  ;

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Grzegorz Puda;

Ministerstwo Obrony Narodowej –   Mariusz Błaszczak  ;

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusz Kamiński;

Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Zbigniew Rau;

Ministerstwo Środowiska i Klimatu – Michał Kurtyka;

Ministerstwo Finansów – Tadeusz Kościński;

Ministerstwo Rodziny – Marlena Maląg;

Ministerstwo Zdrowia – Adam Niedzielski;

Ministerstwo Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek;

Ministerstwo Sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro.

 Przedstawiciele koalicjantów w KPRM: 

  Michał Woś   (Solidarna Polska) – sprawy obywatelskie

Michał Cieślak (Porozumienie) – sprawy obywatelskie

Pomimo koronawirusa, w weekend odbył się 42. PZU Orlen Maraton Warszawski. Na liście startowej znalazło się aż 1000 osób – to największa impreza tego typu na świecie w dobie pandemii! Wśród uczestników tego historycznego wydarzenia był również dziennikarz Faktu, który bez problemu poradził sobie z morderczym dystansem.

List otwarty 50 ambasadorów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych w Polsce dotyczący środowisk LGBT komentuje Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, poseł Solidarnej Polski

– Takie strefy były tworzone przed II wojną światową dla Żydów, w Stanach Zjednoczonych wobec osób o innym kolorze skóry a dziś takie strefy są tworzone w Polsce wobec osób LGBT – ocenia Robert Biedroń, komentując list ambasadorów. List podpisany przez 50 ambasadorów oraz przedstawicieli organizacji międzynarodowych w Polsce, a koordynowany przez ambasadę Belgii, został opublikowany w niedzielę między innymi na stronie amerykańskiej placówki dyplomatycznej w naszym kraju. Treść dokumentu udostępniła na Twitterze widniejąca wśród sygnatariuszy Georgette Mosbacher. „Prawa człowieka nie są ideologią – są uniwersalne” – oznajmiła ambasador USA w Polsce we wpisie. Inicjatywa ambasadorów spotkała się z krytyką polityków prawicy, którzy uznali, że jest to niedopuszczalna ingerencja w sprawy Polski. Z tą opinią nie zgadza się lider Wiosny.

Selekcjoner Jerzy Brzęczek (49 l.) chory na koronawirusa! Taką informację podał w sobotę Polski Związek Piłki Nożne. Potwierdza nam to prezes związku Zbigniew Boniek (64 l.).

Chętnie wylogowalibyśmy się z tej pandemicznej rzeczywistości na jakiś czas. Niestety, nie da się. Pozostaje rozsądnie korzystać z tego, co możliwe i przestrzegać tego, co zakazane. I rzecz podstawowa: trzymajmy się zasad bezpieczeństwa. Koronawirus nie ma wakacji, atakuje z mniejszą lub większą siłą w różnych krajach. Także u nas. A to jak przebiega zakażenie u konkretnej osoby, to niewiadoma. Jedni przechodzą chorobę lekko, inni chorują tak ciężko, jak nigdy do tej pory im się nie zdarzało. Nie warto ryzykować.

W czerwcu zeszłego roku dach zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku został zniszczony przez pożar. Obecnie naprawa zniszczeń wywołanych przez żywioł zmierza ku końcowi.

Hulajnogi elektryczne na dobre zadomowiły się w krajobrazie większych polskich miast. Wrocław nie jest wyjątkiem pod tym względem. Część mieszkańców cieszy się z nowego, szybkiego środka transportu, jednak nie wszyscy podzielają ten zachwyt. Nieodpowiedzialni użytkownicy elektronicznych jednośladów potrafią napsuć sporo krwi przechodniom i kierowcom. Warto więc wiedzieć, w których rejonach miasta hulajnogi jeżdżą najczęściej, i być podwójnie ostrożnym w tych miejscach.

Dyrektor Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński zwrócił się do prezydenta Nigerii z prośbą o ułaskawienie 13-latka skazanego na 10 lat więzienia za bluźnierstwo. W liście zadeklarował, że jest gotów odbyć część kary za chłopca.

Radosław Majewski (34 l.) znalazł sobie miejsce w lidze… okręgowej, podpisując kilka tygodni temu kontrakt z szefami klubu Wieczysta Kraków. Były reprezentant Polski, zawodnik kilku czołowych polskich klubów czy angielskiego Nottingham Forest, nie miał jednak wyjścia, ponieważ żadnych ofert z ekstraklasy nie dostawał.

Piłkarze, członkowie sztabu szkoleniowego oraz pracownicy klubu przejdą we wtorek testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 – poinformowała rzeczniczka prasowa Wisły Kraków Karolina Biedrzycka. Według nieoficjalnych informacji zakażony jest kapitan zespołu Jakub Błaszczykowski.

FAKT.PL

Więcej postów