Wreszcie wybrali skład rządu!

We wtorek spotkała się Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Jak poinformowała po spotkaniu rzecznik PiS Anita Czerwińska, udało się ostatecznie ustalić skład rządu. Nazwiska nowych ministrów poznamy prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

– Na posiedzeniu Rady Koalicji ostatecznie zaakceptowano skład rządu – poinformowała we wtorek po południu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Rada Koalicji zebrała się, by omówić podział resortów i funkcjonowanie rządu po rekonstrukcji. W spotkaniu wzięli udział m.in. szef PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz szefowie Solidarnej Polski i Porozumienia – Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin.

Rada Koalicji to nowe ciało, które powstało po podpisaniu nowej umowy koalicyjnej  PiS, Solidarnej Polski oraz Porozumienia. Składa się z kierownictwa PiS oraz 2-3 przedstawicieli każdej z dwóch pozostałych partii koalicyjnych.

We wtorek rano w Programie 1 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział, że „może w tym tygodniu uda się poznać personalia, jeśli chodzi o skład Rady Ministrów”.

Z dotychczasowych informacji dotyczących ustaleń koalicyjnych udzielanych przez polityków PiS wynika, że prezes PiS miałby wejść do rządu jako wicepremier. Prezes PiS miałby kierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej. Fakt napisał o tym jako pierwszy w połowie sierpnia br.

Do rządu ma wejść lider Porozumienia Jarosław Gowin. Obejmie nowy resort, który będzie zajmował się rozwojem, budownictwem, turystyką i pracą. Byłby to rozszerzony resort rozwoju kierowany dotychczas przez wicepremier Jadwigę Emilewicz, która zrezygnowała z członkostwa w Porozumieniu. Emilewicz swoją decyzję argumentowała powrotem do rządu Gowina, który objąłby jedyną tekę ministerialną przypadającą Porozumieniu oraz rozbieżnością zdań z liderem ugrupowania.

Szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył w poniedziałek w RMF FM, że nowy rąd może zostać powołany w połowie tego tygodnia lub na początku przyszłego. Z kolei rzecznik prezydenta Błażej Spychalski stwierdził w rozmowie z PAP, że z uwagi na bardzo napięty kalendarz prezydenta Andrzeja Dudy dokonanie zmian w rządzie w tym tygodniu jest praktycznie niemożliwe.

W nowym rządzie ma być mniej resortów. – To ma być 14 ministerstw w miejsce 20 obecnie funkcjonujących, więc spore zmniejszenie rządu, zmniejszenie liczby ministrów, ale również wiceministrów, a co za tym idzie – zmniejszenie udziału naszych koalicjantów w rządzie – powiedział Jacek Sasin w Radiu Maryja.

Solidarna Polska i Porozumienie będą miały po jednym członku rządu kierującym ministerstwem; obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami. Dodatkowo koalicjanci PiS mają mieć zagwarantowane po jednym stanowisku ministerialnym w KPRM.

Źródło: PAP

Jarosław Gowin wraca do rządu, przejmie resort rozwoju po Jadwidze Emilewicz

Solidarna Polska i Porozumienie dostaną teraz po jednym resorcie, dotąd miały po dwa

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*