Rekonstrukcja rządu. Zakończyło się zebranie kierownictwa PiS

Po blisko trzech godzinach zakończyło się poniedziałkowe spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, które miało – według zapowiedzi – dyskutować o zmianach w Radzie Ministrów oraz harmonogramie powoływania rządu.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, b. marszałek Sejmu Marek Kuchciński i b. marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Po zakończeniu spotkania politycy nie komentowali jego przebiegu, nie poinformowali też, jakie decyzje podjęto.

 Gowin i Kaczyński w rządzie  Wcześniej, w sobotę liderzy PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia podpisali nowe porozumienie koalicyjne.

Według dotychczasowych informacji, w nowym rządzie ma być mniej resortów. – To ma być 14 ministerstw w miejsce 20 obecnie funkcjonujących, więc spore zmniejszenie rządu, zmniejszenie liczby ministrów, ale również wiceministrów, a co za tym idzie – zmniejszenie udziału naszych koalicjantów w rządzie – powiedział wicepremier Jacek Sasin w sobotę w Radiu Maryja.

Z informacji uzyskanych dotychczas wiadomo, że Solidarna Polska i Porozumienie będą miały po jednym członku rządu kierującym ministerstwem (obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami). Dodatkowo koalicjanci PiS mają mieć zagwarantowane po jednym stanowisku ministerialnym w KPRM.

Z dotychczasowych informacji dotyczących ustaleń koalicyjnych udzielanych przez polityków PiS wynika, że prezes PiS Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu jako wicepremier. Miałby kierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej. Do rządu ma wejść również lider Porozumienia Jarosław Gowin

 W tym tygodniu. Lub w przyszłym  Szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył w poniedziałek w RMF FM, że intencją jest, by nowy rząd, już po rekonstrukcji, został powołany w połowie tego tygodnia. Nie wykluczył jednak, że m.in. ze względu na kalendarze prezydenta i premiera może dojść do drobnych przesunięć. – Jeżeli nie połowa tego tygodnia, to pewnie początek przyszłego – zaznaczył Dworczyk.

Z kolei rzecznik prezydenta Błażej Spychalski stwierdził w rozmowie z PAP, że z uwagi na bardzo napięty kalendarz prezydenta Andrzeja Dudy dokonanie zmian w rządzie w tym tygodniu jest praktycznie niemożliwe.

Rozmowy koalicjantów trwają od kilka tygodni. Przez moment rozważano nawet ich zerwanie i powołanie mniejszościowego rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Teraz możesz czytać FAKT bez wychodzenia z domu!   Pobierz najnowsze wydanie gazety i bądź zawsze na bieżąco  

Ma być 14 ministerstw w miejsce 20 obecnie funkcjonujących, więc spore zmniejszenie rządu.

Zaplanowano zmniejszenie udziału koalicjantów PiS w rządzie

Z informacji uzyskanych dotychczas wiadomo, że Solidarna Polska i Porozumienie będą miały po jednym członku rządu kierującym ministerstwem.

Po zakończeniu spotkania politycy nie komentowali jego przebiegu.

Nowy skład rządu poznamy być może jeszcze w tym tygodniu

FAKT.PL

Więcej postów