Tak modliła się Agata Duda u zmartwychwstanek

W sieci pojawiło się zdjęcie ilustrujące zadumę pierwszej damy podczas modlitwy w jednym z włoskich kościołów. Agata Duda gościła właśnie wraz z mężem w Rzymie. Odwiedzała tam zgromadzenia zakonne i składała zakonnicom podziękowania za posługę.

Agata Kornhauser-Duda wraz z mężem, prezydentem Andrzejem Dudą, wybrała się do stolicy Włoch. Pierwsza dama odwiedziła rzymskie przedszkole prowadzone przez zmartwychwstanki. Z zakonnicami rozmawiała m.in. o ich działalności pedagogicznej, sytuacji włoskich szkół w czasie pandemii i powolnym wdrażaniu nowej edukacyjnej rzeczywistości. Zmartwychwstanki działają najliczniej w Polsce. Pierwsza dama wielokrotnie odwiedzała ich placówki w kraju. W Rzymie działają już od ponad stu lat, wpierając ubogich i opiekując się dziećmi.

Pierwsza dama złożyła zakonnicom podziękowania za ich posługę i za całe dobro, które przynoszą swoim działaniem. Pochwaliła ich postawę w czasie epidemii. Zakonnice pospieszyły bowiem z pomocą, gdy nagle zaczęło brakować personelu medycznego w domach pomocy społecznej.

W Polsce zmartwychwstanki kierują pracami nad powstającym Domem Mocarzy – miejscem opieki dla absolwentów ośrodka – dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. W placówkach szkolno-wychowawczych prowadzonych przez zgromadzenie jest 80 podopiecznych.

Wychowankowie mogą przebywać w Mocarzewie do 25. roku życia. Dom zostanie utworzony z myślą o tych podopiecznych, którzy zakończyli już naukę i nadal będą mogli liczyć na opiekę, rehabilitację i dostosowaną do ich potrzeb rekreację.

Para prezydencka z wizytą u papieża

Para prezydencka pojechała do Włoch, by spotkać się z samym Ojcem Świętym. Prywatną audiencję i papieża Franciszka zaplanowano na piątkowe przedpołudnie. Agata Duda i Andrzej Duda wraz z polską delegacją nie mogli zapomnieć także o złożeniu hołdu zmarłemu 15 lat temu polskiego papieżowi. Wezmą udział w mszy przy grobie świętego Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, którego przyjmie papież na audiencji, odkąd w marcu z powodu kryzysu epidemicznego w Watykanie dokonano istotnych zmian w przebiegu ceremonii liturgicznych i odwołano liczne wydarzenia oraz spotkania.

Franciszek na pół roku ograniczył swój program zajęć, audiencji i uroczystości. Część z nich jest powoli przywracana, a audiencja dla polskiego prezydenta jest z tego punktu widzenia wydarzeniem przełomowym.

fakt.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


polub nas!